Recenzja książki "Przynieście mi głowę wiedźmy"

Autor: Girwan
Korekta: Bartosz Czartoryski, Bool, Sonia Miniewicz
4 października 2009

„Przynieście mi głowę wiedźmy” to całkiem nowe spojrzenie na świat, w którym wampiry wraz z wilkołakami egzystują obok ludzi. W czym jednak owa nowość się przejawia? Brakiem ukrywania się – różnorakie stwory obnoszą się ze swoją innością w każdym publicznym miejscu, do którego zaglądamy, prowadzeni przez Kim Harrison.

Pierwsza część cyklu „Zapadlisko” opowiada o przygodach byłej agentki ISB – Inderlandzkiej Służby Bezpieczeństwa. Muszę przyznać, że jak na książkę otwierającą drogę autorki do serc polskich czytelników, opisywany tytuł jest ciekawym przykładem nowego kierunku w fantastyce określanego jako urban fantasy. Trend ten przedstawia czytelnikom cywilizacje, w których wspólnie egzystują różne gatunki: ludzie, elfy, wilkołaki, wampiry. W swej książce pisarka kreuje świat, w którym wszystkie stworzenia są sobie równe, bez względu na budowę i upodobania kulinarne, a wszelakie monstra wychodzą z ludzkiego cienia na światło dzienne.

W trakcie lektury dowiadujemy się jak doszło do tego, że żyjące przez tysiąclecia magiczne stwory zwane łakami, wyszły z ukrycia. Stworzony przez człowieka wirus spowodował drastyczne zmniejszenie populacji ludzkiej. Nie miał on jednak wpływu na wszelkiego rodzaju łaki, których liczba zrównała się, a może nawet przekroczyła ilość przedstawicieli gatunku homo sapiens. Nazwani Inderlanderami, stali się pełnoprawnymi mieszkańcami Ziemi. Od tej pory widok wampirów, czarodziejów, pixies czy fairies nie stanowił już zaskoczenia. Uprawianie czarów, tworzenie amuletów czy rzucanie uroków stało się tak popularne jak oglądanie telewizji, chodzenie do pubów czy na dyskoteki. Oczywiście wśród Inderlanderów, tak jak i wśród ludzi, są jednostki łamiące prawo. Do ich poskramiania powołano ISB, odpowiednik ludzkiego FBI. Różnica w działaniu obu organizacji polegała na sposobach łapania przestępców. Pierwsza z nich posługiwała się zaklęciami i amuletami, podczas gdy druga korzystała z metod tradycyjnych, takich jak daktyloskopia.

Odejście agenta z ISB wiąże się z wystawieniem na niego listu gończego, płatnego tylko w przypadku śmierci ściganego, chociaż ścigany może się wykupić. W takiej sytuacji znajduje się Rachel, utalentowana czarodziejka, która została zmuszona do odejścia. Tym samym narażona jest na rychłą śmierć z rąk nasłanych przez jej zwierzchników zabójców. Wsparcia zarówno moralnego, jak i fizycznego udzielają jej wampirzyca Ivy oraz mała, latająca istota pixie o imieniu Jenks.

Całą historię poznajemy z perspektywy byłej agentki. Autorka serwuje nam również możliwość oglądania świata okiem norki, w którą Rachel się przeistacza, by znaleźć dowody obciążające jednego z radnych Cincinnati, miasta, w którym toczy się akcja. Wierzy, że dzięki temu będzie mogła wykupić swój list gończy i tym samym pozbyć się czyhających na jej życie zabójców. W trakcie lektury nie zabraknie więc wydarzeń podnoszących poziom adrenaliny. Magia, pościgi, walki i szybkie zwroty akcji to coś, czego możemy się spodziewać, biorąc „Przynieście mi głowę wiedźmy” do ręki.

Jeśli chodzi o postacie wykreowane przez autorkę, trzeba przyznać, że są modelowymi przedstawicielami społeczności Cincinnati. Każda z nich ma swoją osobowość, którą wraz z rozwojem fabuły poznajemy. Ciekawą postacią jest Ivy, wampirzyca, która stała się nieumarłą jeszcze w łonie matki. Wyrzekła się swojego jestestwa, nie karmi się krwią i, jako istota wciąż jeszcze żywa, je to samo co inni, normalni ludzie. Równie interesujący jest Jenks. Poznajemy nie tylko samego pixie i jego rodzinę, ale również to, co nim kieruje i czego pragnie.

Świat zaprezentowany przez Kim Harrison jest ciekawy i wciągający, szkoda tylko, że autorka nie serwuje nam na początku wprowadzenia w historię Inderlanderów, którą musimy poniekąd dopowiedzieć sobie sami.

Rachel Morgan #1 - Przynieście mi głowę wiedźmy

Autor: Kim Harrison
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2009
Tytuł oryginalny: Rachel Morgan: Dead Witch Walking
Rok wydania oryginału: 2004
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7480-147-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,00 zł


blog comments powered by Disqus