2312

patronat gildii
okładka
Autor: Kim Stanley Robinson
Tłumaczenie: Małgorzata Koczańska

Kto decyduje, kiedy należy działać?

Nikt. Chwila nadchodzi.

Gdyby Ludwig van Beethoven był pisarzem, tworzyłby właśnie takie dzieła – prawdziwe uczty dla wyobraźni i intelektu?

Jest rok 2312. Postęp naukowy i technologiczny otworzył niewiarygodne możliwości. Ziemia przestała być jedyną bazą ludzkości, skolonizowano cały układ słoneczny wraz z planetami i księżycami pomiędzy nimi. Jednak w roku 2312 sekwencja zdarzeń zmusza ludzkość do konfrontacji przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Wszystko to w śmiertelnym blasku wschodzącego nad Merkurym Słońca.

Tu zawsze jest przed świtem. Merkury obraca się tak powoli, że można iść po jego skalistej powierzchni wystarczająco szybko, by uniknąć wschodu słońca. I wielu ludzi tak robi. Wielu uczyniło z tego styl życia. Podążają mniej więcej na zachód, wyprzedzając zawsze zbliżający się świt.

Kim Stanley Robinson. Najważniejszy żyjący twórca amerykańskiej literatury fantastyczno naukowej. Wielki znawca i miłośnik literatury Philipa K. Dicka oraz dzielny jego następca. W swojej twórczości często sięga po tematykę ekologiczną i socjologiczną. Lubi przypominać ludziom, że żyjemy na planecie, nad którą nie mamy całkowitej kontroli i wszystko może się zdarzyć. Każda ingerencja w naturę i klimat będzie miała jakieś skutki. Robinson pasjonuje się wspinaczką górską, co miało wyraźny wpływ na część jego powieści (szczególnie na obsypaną nagrodami trylogię marsjańską). Pisarz fascynuje się także poezją, muzyką i sztuką. Szczególnie widać to w najwybitniejszej książce fantastyki naukowej ostatnich lat, jaką jest powieść 2312.

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 10/2013
Tytuł oryginalny: 2312
Rok wydania oryginału: 2012
Seria wydawnicza: Fantastyczna fabryka
Liczba stron: 640
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375747676
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus