Recenzja książki "Czwarty napastnik"

Autor: Anna Kołodziejska
Korekta: Bool
3 lipca 2012

Skandynawska kryminalistyka w literackim wydaniu ma się dobrze jak nigdy dotąd. Na tę opinię pracuje od lat kilku pisarzy, wśród których prym wiedzie Kjell Ola Dahl, powołujący do istnienia w swych powieściach niezapomnianą detektywistyczną dwójkę bohaterów: Gunnarstrandę i jego pomocnika Frølicha. W przeciwieństwie do „Mężczyzny w oknie” i „Małego złotego pierścionka”, książek poprzedzających „Czwartego napastnika”, tym razem autor pałeczkę pierwszeństwa oddaje temu, który zawsze stał w cieniu.

Frølich zostaje uwikłany w niebezpieczną konfigurację, w której namiętność spotyka się z poczuciem sprawiedliwości i obowiązku. Tak jak to w życiu bywa, bohater w zaistniałej sytuacji balansuje na linii ryzyka i tego, co powszechnie nazywamy trzeźwą oceną rzeczywistości. Na jego drodze staje kobieta, którą uratował ze strzelaniny podczas policyjnej obławy. Piękna Elizabeth nie tylko posiądzie władzę nad jego sercem i zmysłami, ale okaże się przeszkodą w realizowaniu dalszych działań detektywistycznych. Gdy dziewczyna znika w dziwnych okolicznościach, a policja odnajduje zwłoki jej brata – przestępcy posądzanego o zabójstwo – sprawa zaczyna zataczać labiryntowe kręgi wokół postaci Frølicha. Oficjalnie odsunięty od sprawy, sam podejmuje prywatne śledztwo. Tylko czy robi to w imię dotarcia do prawdy i spełnienia swego zawodowego obowiązku, czy raczej odnalezienia tej, wokół której koncentrują się wszystkie jego myśli?

W „Czwartym napastniku” Dahl zaskakuje w dwójnasób. Nie tylko rozbija schemat bohatera pierwszoplanowego, ale kanwę zagadki kryminalnej w ogóle. Gdy czołowe w powieści miejsce zajmuje asystent inspektora Gunnarstrandy, cała akcja zmienia wymiar z obiektywnej, dziejącej się poza sferą prywatności detektywów, na subiektywną, dyktowaną stopniem zaangażowania bohatera w tok działań.

Seria „Ze strachem”, powołana do istnienia przez Wydawnictwo „Czarne” święci triumfy na księgarnianych półkach etykietowanych kryminałem i powieścią detektywistyczną. Przybliżenie rodzimym czytelnikom literatury skandynawskiej sygnowanej tym wskaźnikiem gatunkowym daje odbiorcom okazję do obcowania z nietuzinkową intrygą oraz świetnie wprowadzonym w obszar narracyjny suspensem. Wszystkie te elementy wzbogacone o rewelacyjnie skrojony kostium charakterologiczny odnajdziemy w najnowszym dziele Dahla.

Czwarty napastnik

Autor: Kjell Ola Dahl
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Wydawnictwo: Czarne
Wydanie polskie: 5/2012
Seria wydawnicza: Seria ze strachem
Liczba stron: 336
Format: 125x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375363586
Wydanie: I
Cena z okładki: 36,00 zł


blog comments powered by Disqus