Klaus-Peter Wolf

Ur.: 12 stycznia 1954
zdjęcie

Klaus-Peter Wolf, urodzony w roku 1954 w Gelsenkirchen na południu Niemiec, mieszka obecnie we wschodniofryzyjskim miasteczku Norden, w tej samej dzielnicy co bohaterka jego książek, komisarz Ann Kathrin Klaasen. Autor, podobnie jak ona, po długich latach spędzonych w Zagłębiu Rury, w rejonie Westerwald oraz w Kolonii, wyprowadził się na wybrzeże Morza Północnego i stał się Fryzyjczykiem z wyboru.

Jego książki i filmy były wyróżniane licznymi nagrodami. Otrzymał m. in. Nagrodę im. Anny Frank, Nagrodę im. Ericha Kästnera, kanadyjską nagrodę Rocky Award oraz Magnolia Award w Szanghaju.

Książki Wolfa zostały jak dotąd przetłumaczone na 26 języków i sprzedane w ponad 9 milionach egzemplarzy. Sfilmowano ponad 60 scenariuszy jego autorstwa, wiele z nich na potrzeby popularnych niemieckich seriali telewizyjnych: Tatort i Telefon 110.

Jego powieść Ostfriesensünde [Grzech z Fryzji Wschodniej] została wybrana przez czytelników strony "Krimi-Couch" na najlepszą powieść kryminalną w roku 2010.

Kolejna książka z serii o Ann Kathrin Klaasen pt. Ostfriesenwut [Wściekłość z Fryzji Wschodniej] w dniu premiery od razu zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów tygodnika "Spiegel" i zajmowała to miejsce przez kilka kolejnych tygodni.

Poprzedzające tomy (Ostfriesenangst, Ostfriesenmoor i Ostfriesenfeuer) również przez wiele tygodni utrzymywały się na liście Top Ten tygodnika "Spiegel".


Bibliografia:blog comments powered by Disqus