Faraon wampirów

patronat gildii
okładka
Autor: Konrad T. Lewandowski

Faraon wampirów - mash-up od Konrada T. Lewandowskiego

Mash-up to termin używany przede wszystkim w muzyce. Oznacza takie połączenie dwóch utworów (często zupełnie do siebie nie pasujących), dzięki któremu powstaje zupełnie nowa jakość. Jego literacki odpowiednik polega na inteligentnym łączeniu dzieł literatury wysokiej z elementami popkultury. Moda na powieści o tak intrygujących tytułach jak Duma i uprzedzenie i zombie albo Małe kobietki i wilkołaki dotarła również do Polski.

Faraon wampirów, najnowsza powieść Konrada T. Lewandowskiego, powstała wskutek podniesienia ręki na jedno z klasycznych dzieł literatury polskiej - Faraona Bolesława Prusa. Starcie z klasykiem zaowocowało zupełnie nową jakością, atrakcyjną dla współczesnych czytelników, zarówno fanów krwawych powieści o nieumarłych, jak i miłośników literackich gier i inteligentnych nawiązań.

Ramzes przymknął oczy i marzył. Urzekło go piękno wampirzej ceremonii. Nigdy dotąd nie podejrzewał, że w ich egzystencji może kryć się tyle powabnego uroku. Przez opuszczone rzęsy książę już nie widział ogrodu, tylko powódź księżycowego światła, w którym stał. Delikatny, łagodny księżyc wydał mu się w tej chwili o wiele lepszy od parzącego i oślepiającego słońca. Blask księżyca był bardziej przyjazny, a jego czarne cienie i miłosne wyznania wampira fascynowały Ramzesa bardziej niż magia świątyni Hator.

Konrad T. Lewandowski na bazie dziewiętnastowiecznej lektury stworzył wciągającą powieść fantastyczną. Oryginalny tekst Faraona Bolesława Prusa został skrócony o ponad połowę - pominięto m.in. XIX-wieczną dydaktykę społeczną. W zamian Lewandowski rozwinął wątki fantastyczne, rozpoczęte ale nie dokończone w dziele Prusa, m.in. konsekwencje klątwy rzuconej przez Dagona na Sarę, czy motyw córki Herhora. Wskutek wkroczenia na scenę wampirów nowe znaczenie zyskał również epizod zaćmienia słońca... Spowodowało to konieczność napisania nowego zakończenia i epilogu powieści.

Ostatecznie powstała historia fantasy o zmaganiach wspólnego państwa ludzi i wampirów z asyryjskim imperium żywych trupów, nieuchronnym zmierzchu ludzkiej rasy oraz zaskakująco współczesnym przesłaniu...

Wydawnictwo: RM
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2012
Liczba stron: 480
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7243-960-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus