Recenzja "Autobiografii" Kieślowskiego

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
28 sierpnia 2012

"Autobiografia" Krzysztofa Kieślowskiego ma tak naprawdę dwójkę autorów. Poza wymienionym na okładce reżyserem współtworzyła ją także Danuta Stok, angielska dziennikarka polskiego pochodzenia, która, tłumacząc na potrzeby zachodnich mediów wywiady z Kieślowskim, wpadła na pomysł ułożenia książki na podstawie serii rozmów, jakie później przeprowadziła. Stok zadawała pytania, Kieślowski odpowiadał, a później dziennikarka dokonała redakcji, by całość brzmiała jak jednolita, autobiograficzna wypowiedź autora "Dekalogu".

Kontekst "Autobiografii" jest ważny o tyle, że niesie ze sobą szereg konsekwencji zarówno pod względem treści, jak i formy. Pierwotnie książka powstała w języku angielskim, skierowana do zachodniego odbiorcy. Dlatego jest szczera, pozbawiona obaw o odbiór i ocenę polskiego środowiska. Z drugiej strony widać w niej wyraźnie formę mówioną, dużo swobodniejszą i lżejszą od zapisków z życia. Zresztą "Autobiografia" jest opowiedzeniem historii Kieślowskiego przez Kieślowskiego, lecz ma właśnie anegdotyczny charakter, pełen ciekawostek z życia osobistego i zawodowego, bez pretensji do skrupulatnego odtwarzania wszelkich faktów, okoliczności, wpływów i inspiracji.

Książka ta, w przeciwieństwie do typowych (auto)biografii, jest skromna w rozmiarach. Sam tekst Kieślowskiego liczy zaledwie 180 stron, opatrzonych dodatkowo filmografią i indeksem nazwisk. 180 stron to bardzo mało jak na historię życia i twórczości reżysera tak uznanego, jak Kieślowski.

Na tych 180 stronach autor "Podwójnego życia Weroniki" buduje klimat szczerego wyznania. Wyraźnie odcina się od pragnienia stawiania sobie pomnika. Nie traktuje siebie jak legendy, nie traktuje siebie jak geniusza. Z dystansem podchodzi do swej twórczości, mając i wypowiadając świadomość tego, że film nigdy nie oddaje pełni reżyserskiej wizji, że jest wypadkową prac całej ekipy i nawet jeśli reżyser ma przy nim udział największy, to wciąż tylko częściowy.

Kieślowski opowiada nam całą swoją historię - od dzieciństwa, przez okres studiów filmowych (na które zdawał trzykrotnie), początki prac nad filmami dokumentalnymi aż po filmy fabularne, które przyniosły mu uznanie. Pokazuje, jak twórczość artystyczna przeplata się z materialnymi potrzebami, jak reżyseria jest sztuką i pracą jednocześnie. W pewnym sensie demitologizuje swoją twórczość, lecz jest w tym działaniu urzekający.
Dlatego nie tylko fani Kieślowskiego powinni być zadowoleni z lektury jego "Autobiografii".

Autobiografia

Autor: Krzysztof Kieślowski
Wydawnictwo: Znak
Wydanie polskie: 8/2012
Liczba stron: 224
Format: 135 x 200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324019298
Wydanie: II
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus