Recenzja książki "Walka z demonem. Święty Franciszek Salezy"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Bool
7 marca 2012

… Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć…

Diabeł, demony, upadłe anioły – te słowa w dzisiejszych czasach wywołują uśmiech, powątpiewanie, a czasem duże rozbawienie. Zaczynamy wierzyć w rzeczy, które są jak wzory matematyczne – możliwe do udowodnienia, logiczne i wytłumaczalne. Wszystko, czego nie jesteśmy w stanie pojąć, traktujemy jak bajki lub wręcz uciekamy od tych tematów. Unikamy ludzi, którzy, tak jak św. Franciszek Salezy, nieustannie walczą z ignorancją, zabobonem i niewiedzą. Św. Franciszek przez lata swojej posługi pasterskiej spotykał się z działaniem demona. Dzięki swojej głębokiej wierze mógł zarówno przeciwstawiać się jego wpływom, jak również pomagać innym, którzy nie mieli dość siły, aby z nim walczyć.

„Walka z demonem” to bardzo dobrze napisana pozycja, krążąca wokół tematyki religijnej – od istnienia demonów, poprzez różnego rodzaju przesądy, na świadectwie uwolnień od zła skończywszy. W książce tej przytoczone zostają przykłady opętania, co ułatwia jej odbiór. Wiarygodności pozycji dodają również liczne cytaty.

Pierwsze, co rzuca się w oczy po otwarciu „Walki z demonem”, to bardzo dobrze opracowana szata edytorska. Czytelny układ i odstępy czynią tę pozycją jeszcze bardziej przejrzystą. Można natrafić na kilka mniejszych błędów interpunkcyjnych, ale nie wpływają one w większy sposób na odbiór dzieła.
Okładka utrzymana została w stonowanej kolorystyce. Od razu widać po niej, jakiej tematyki książka dotyczy.

Oczywiście jest to opracowanie czysto tematyczne. Można by rzec, że skierowane do wybranego grona czytelników. Ale książka jest tak przystępna i obrazowo napisana, że każdy może ją przeczytać. Czytelnicy, którzy traktują demony jako bohaterów z bajek, patrząc na to zagadnienie „oczami” św. Franciszka może zrozumieją, że zło nie jest wytworem literackim, lecz bytem, z którym spotykamy się na co dzień.

Walka z demonem. Św. Franciszek Salezy

Autor: Ks. Gilles Jeanguenin
Tłumaczenie: Krzysztof Chodacki
Wydawnictwo: Esprit
Wydanie polskie: 11/2011
Liczba stron: 160
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788361989592
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus