Recenzja książki "Mroczne cienie: Narodziny Angelique"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
29 października 2012

Rękopisy nie płoną – to cenna lekcja, jakiej udzielił nam Bułhakow. Kiedy Barnabas, były wampir, przechadza się po zgliszczach swej starej posiadłości, znajduje wśród popiołów pamiętnik. Z fascynacją odkrywa, że jego autorką jest Angelique, obiekt jego namiętności, zdrady i przyczyna straszliwej klątwy, ciążącej na nim przez stulecia.

Historia stojąca za napisaniem "Mrocznych cieni: Narodzin Angelique" jest dość długa, lecz jednocześnie ciekawa na tyle, że warto ją przytoczyć. "Mroczne cienie" (Dark Shadows) to serial telewizyjny, wyświetlany przez amerykańską telewizję ABC od połowy lat 60. Autorka książki, Lara Parker, była odtwórczynią jednej z serialowych ról, tytułowej Angelique, czarownicy o raczej negatywnej reputacji. Serial cieszył się ogromną popularnością i na początku lat 90. stacja NBC postanowiła stworzyć jego remake. Wtedy to producent nowej wersji zadzwonił do Lary Parker z pytaniem o przeszłość Angelique, o to, w jaki sposób stała się ona czarownicą. Miał nadzieję, że informacja ta wzmocni autentyczność kreacji, lecz Parker nie potrafiła mu odpowiedzieć. Nie wiedziała. Jednak ziarno zostało zasiane i była aktorka nie potrafiła uwolnić się od myśli o przeszłości jej bohaterki.
I tak przez kolejne lata Lara Parker snuła swe prywatne fantazje na temat Angelique, aż wreszcie historia nabrała spójności i w 1998 roku ukazała się jej powieść "Mroczne cienie: Narodziny Angelique". W roku 2012, na fali wzmożonego zainteresowania "Mrocznymi cieniami" z powodu filmowej adaptacji serialu, autorstwa Tima Burtona, Parker uzupełniła książkę o nowy epilog i w tej formie wróciła ona na półki księgarń. W ten sposób także – za pośrednictwem wydawnictwa Amber – trafiła na polski rynek.

Historia ta ważna jest dla zrozumienia zarówno fabuły, oscylującej wokół wątków serialowych i poprzedzających je przygód bohaterki, jak i stylu książki. Lara Parker nie jest zawodową pisarką. Jej styl, choć w większości poprawny, nie zachwyca. "Narodziny Angelique" to późny debiut, motywowany czy to szczerą potrzebą podzielenia się swymi fantazjami, czy kwestiami natury komercyjnej (a pewnie jednym i drugim, w czym nie ma niczego złego), lecz z pewnością nie palącym talentem pisarskim. Niemniej jest w tej powieści coś zachwycającego. Być może cecha ta pojawia się także w innych przypadkach, gdy aktorzy piszą powieści, bohaterami których czynią postaci dawniej przez siebie odgrywane (lecz czy są inne takie książki?). Chodzi mianowicie o rzadko spotykaną autentyczność postaci. Angelique jest tak wielowymiarowa, tak przepełniona targającymi nią sprzecznościami, rozdarta pomiędzy miłością i nienawiścią, a jednocześnie tak szczera w swoich działaniach, że życzyłbym sobie więcej tego typu kreacji we współczesnej literaturze popularnej.

Mamy tu historię postaci, która z założenia nie miała cieszyć się wielką sympatią widzów. Natomiast Lara Parker, grająca rolę Angelique, wiedziała, że za tak złym charakterem kryć się musi historia wielkiej, nieszczęśliwej miłości, odtrącenia, zdrady, ale też trudne dzieciństwo, skomplikowane relacje rodzinne i duża wrażliwość potęgująca krzywdy dziecka. I ta książka nakreśla historię prowadzącą do finalnego charakteru Angelique. Historię wiarygodną (w obrębie literatury fantastycznej, oczywiście) i wzruszającą.

Mimo zapowiedzi, jakoby "Mroczne cienie: Narodziny Angelique" miały być "opowieścią o erotycznej miłości i mrocznej obsesji", erotyki w książce nie jest wiele. Kiedy już się pojawia, to w zdecydowanie łagodnym wydaniu. W końcu Parker, pisząc tę książkę, była już po sześćdziesiątce i należały do pokolenia, które odebrało dość surowe wychowanie. Sam zaś serial, emitowany w godzinach popołudniowych, musiał być dość powściągliwy we wszelkich kwestiach erotycznych. Zapowiedź taka wydaje się więc nieco chybiona. Nie przeszkadza to jednak w poleceniu powieści, która jest dobrą historią osadzoną w realiach gotyckiej fantastyki i zadowala nawet bez serialowo-filmowego kontekstu.

Mroczne Cienie #1 - Narodziny Angelique's

Autor: Lara Parker
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2012
Tytuł oryginalny: Dark Shadows: Angelique's Descent
Rok wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 400
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324142712
Wydanie: I
Cena z okładki: 37 zł


blog comments powered by Disqus