Recenzja książki "Upadli #3 - Namiętność"

Autor: Anna Kołodziejska
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
17 grudnia 2011

Kobiety to prawdziwe twardzielki. Rynek wydawniczy zasypuje je lawiną romansideł, erotyków, ckliwych opowiastek o wielkiej miłości, a one niestrudzenie czytają to wszystko, dodatkowo, o dziwo, odnajdując w nich niewyczerpalne źródło sercowych uniesień, pożywkę dla fantazji, pretekst do marzeń. Istne zapalone bojowniczki z wiatrakami, bo ideały ideałami, a mężowi i tak obiad ugotować trzeba i koszulę czystą do pracy przyszykować.

Do stałego grona kreatorów fikcji literackiej spod znaku figlarnego uśmieszku Amora należy Lauren Kate, której cykl „Upadli” wzbudził niemały entuzjazm zwłaszcza wśród żeńskich odbiorców. Trzecia jego część, „Namiętność”, ma charakter retrospektywnej podróży, podczas której odkrywamy wydarzenia związane z dwójką głównych bohaterów. Zakochani w sobie Lucy i Daniel wędrują po różnych kręgach spirali czasowej, mijając się, oglądając siebie samych w przeszłości, ale też w przyszłości, widząc niekiedy to, czego nigdy by sobie nie życzyli, jak choćby śmierć ukochanej osoby. Dla Lucy ta wędrówka jest poszukiwaniem odpowiedzi i ratunku jednocześnie, próbą zapobieżenia konsekwencjom klątwy, która nad nią ciąży. Daniel podąża za swą wybranką, kierując się troską o bezpieczeństwo Lucy. Jak skończą się te czasoprzestrzenne eskapady? Odpowiedź znajdą ci, którzy dotrwają do ostatniej strony powieści.

Zagłębiania się w kuluary powieści Kate z pewnością nie można nazwać obcowaniem z geniuszem prozatorskim. Autorka popada w schematyczność, i to niejeden raz, wystawiając czytelników żądnych nowych wrażeń na próbę cierpliwości. Tę wadę jednak znakomicie rekompensuje wartką akcją, która rozgrzewa trybiki powieści do czerwoności. Nawarstwianie się kolejnych wydarzeń na kilku osiach czasowych sprawia, że powieść przybiera postać szkatułkowej, odsłaniającej przed odbiorcą coraz to nowe oblicze. Efekt ten wywołuje także niemały zamęt w sferze orientacyjnej czytelnika. Sylwetki bohaterów, którzy dosłownie przeskakują z wydarzenia w wydarzenie, przestają być takie wyraziste i jednoznaczne. Na przecięciu się trajektorii czasoprzestrzennych wojaży rodzi się bowiem tajemnica, którą, co tu dużo mówić, za wszelką cenę chcemy odkryć.

Lauren Kate, choć karmi czytelników (czytelniczki zwłaszcza) chwytami zaczerpniętymi wprost z tanich „wyciskaczy łez” klasy B, nie zapomina o jednym elemencie, szczególnie ważnym dla powieści z kręgu paranormalnych. W nich, prócz wątku miłosnego, liczy się bowiem koncepcja fabularna. A tę w przypadku „Namiętności” z pewnością docenimy. Czy Lucy i Daniel w końcu podzielą los szczęśliwych kochanków? Znając ten typ prozy, pewnie tak, ale liczy się to, co po drodze, przed nimi. A tych przygód, jak sami spostrzeżemy, autorka „Udręki” nam nie szczędzi.

Upadli #3 - Namiętność

Autor: Lauren Kate
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2011
Tytuł oryginalny: Fallen: Passion
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 448
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7480-214-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł


blog comments powered by Disqus