Recenzja książki "Udręka"

Autor: Anna Kołodziejska
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
25 kwietnia 2011

Niedawno wydaną pierwszą część zapoczątkowanego przez Lauren Kate cyklu o przygodach Luce i Daniela można potraktować jako swoisty tester tego, co dziś jest czytane i lubiane przez nastoletnich czytelników. Mimo to trzeba przyznać, że wraz z samą historią rozwija się także pisarka, której wcześniej mocno utykający styl uległ znacznej poprawie, a poszerzenie w nowym tomie gamy bohaterów o kolejne istoty ze sfery paranormalnej urozmaiciło nieco monotonną akcję.

Drugi tom perypetii Luce rozpoczyna jej kolejna przeprowadzka oraz wejście w nowe  szkolne towarzystwo i zagnieżdżenie w nieznanym środowisku uczniowskim. Dziewczyna w kompanii świeżo upieczonych przyjaciół nefilim (pół-ludzi, pół-aniołów), stanowiących większość tutejszej wspólnoty, czuje się znacznie bardziej swobodnie niż w Sword & Cross. I choć nie wszyscy są jej przychylni, nie to stanowi główne zmartwienie bohaterki. Jej ukochanego Daniela spowija tajemnica, której ten wyraźnie nie chce ujawnić, w dodatku oboje rzadko się widują, a na drodze pojawia się Miles, początkowo tylko przyjaciel…

Elementem nie związanym bezpośrednio z fabułą, nie mniej jednak zagadkowym, jest oprawa wizualna książki, którą zaproponowało znane z rzetelnego warsztatu graficznego Wydawnictwo MAG. Na okładkach obu części widnieje kruczowłosa dziewczyna odziana w suknię będącą mieszanką stylu secesyjnego mieszczaństwa z charakterystyczną dla gotyku oprawą z czerni. Co ma to wspólnego z  główną bohaterką – blondynką (farbowaną) w dżinsach, nie wiadomo. Być może symbolizuje kolejne narodziny, jakie przeżywa Luce, choć bardziej prawdopodobnym jest, że mamy do czynienia ze zwykłym elementem strategii marketingowej, mającym przyciągnąć klienta, gdyż urzekająca okładka faktycznie cieszy oko.

Wartość prozy Lauren Kate ciężko ocenić pod względem jakości. Jej odbiór zakłóca jaskrawe podobieństwo do książek Stephenie Meyer, zarówno pod względem schematu fabuły, jak i konstrukcji charakterologicznej bohaterów i momentu wyłaniania się ich na ścieżce akcji (choćby Miles, „uaktywniony” jako postać, do złudzenia podobny do Jacoba Blacka ze „Zmierzchu”). Dla czytelnika przywiązującego wagę do oryginalności powieści fakt ten nie przejdzie bez echa i pozostawi gorzką naleciałość plagiatu. Kwestia ta jest sporna, ale być może dla miłośników sagi o losach Swan i Cullena ten niuans jest zupełnie do zaakceptowania.

Upadli #2 - Udręka

Autor: Lauren Kate
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2010
Tytuł oryginalny: Torment
Liczba stron: 480
Format: 135x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374801843
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus