Recenzja książki "Zakochani"

Autor: Anna Kołodziejska
Korekta: Patrycja Ziemińska
11 lipca 2012

Jest takie powiedzenie: „jeść oczami”. Apetyt podsyca nam sam zmysł wzroku i uruchomiona nim wyobraźnia. Podobnie bywa z „kąskami” lekturowymi. Weźmy choćby ostatni zbiór opowiadań Lauren Kate. Dziewczyna odziana w atłasową suknię na tle chmurnego krajobrazu przyciąga wzrok jak magnes. Charakter okładki stylistycznie kompatybilny jest z cyklem „Upadli”, jednym z najpopularniejszych obecnie, jeśli chodzi o powieści celujące w gusta odbiorców paranormal romance. Spodziewać się zatem można tych samych dobroci, co w lubianej i świetnie prowadzonej narracyjnie serii. I tutaj czeka nas niestety rozczarowanie. Po otwarciu książki i oddaniu się jej treści czar pryska, a zostaje jedynie żenująco prostacki styl i niczym nie odbiegająca od gatunkowej sztampy fabuła.

A mogło być tak pięknie. Wszystkie dziewczęta bowiem, starsze i młodsze,  uwielbiają od czasu do czasu dać się uwieść lekturowemu romansowi, miłosnej intrydze, perypetiom wystawiającym uczucie bohaterów na próbę. Zwłaszcza fanki cyklu Kate mogły dzięki „Zakochanym” przeczekać czas czytelniczej posuchy do następnego tomu przygód Daniela i Lucindy. Trudno jednak dopatrzeć się w tych czterech opowiadaniach zalet, gdyż na plan pierwszy wysuwają się rażące wady, ze wspomnianym językiem na czele, który czasami (być może to subiektywne wrażenie) wręcz odpycha brakiem jakiejkolwiek finezji i schematyzmem.

W zbiorze Kate poświęca uwagę bohaterom, którzy w „Upadłych” stanowią jedynie tło charakterologiczne. Anielica Arriane zakochana w demonie Tess, Roland poszukujący swej miłości oraz płomienny romans Shelby i Milesa w kuluarach średniowiecza stanowią kanwę „Zakochanych”. W żadnej z tych opowieści nie ma nic wyjątkowego, narracyjna koncepcja przypomina niewyraźny szkic sporządzony na kolanie, bez solidnego wsparcia wyobraźni twórczej.

Dylemat „polecać czy nie polecać?” w przypadku „Zakochanych” nie istnieje. Miłośnicy paranormal romance i tak sięgną po tę książkę, pozostali, wrażliwi na inne tony czytelnicze, przejdą obok niej obojętnie. Pozostaje życzyć zatem jak najmniejszego rozczarowania i niewielkiego wkładu własnych oczekiwań. Tylko tymi sposobami można przebrnąć przez opowiadania zaprezentowane w „Zakochanych”.

Upadli - Zakochani

Autor: Lauren Kate
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2012
Tytuł oryginalny: Fallen: Fallen in Love
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 224
Format: 135x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374802413
Wydanie: I
Cena z okładki: 29 zł


blog comments powered by Disqus