Recenzja książki: Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze Średniowiecze

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
17 października 2011

„Dlaczego toniemy…” jest kolejnym (po „Trzech końcach historii…) zbiorem przemyśleń legendarnego tłumacza i felietonisty, Lecha Jęczmyka. Cała książka stanowi dość oryginalne połączenie, zaś sam Jęczmyk porusza w niej właściwie wszystkie tematy, które dotyczą dzisiejszej rzeczywistości.

Publikacja podzielona jest na dwie główne części – tematy czysto polityczne („Zwyczajny Armagedon, czyli czy świat ma przyszłość”) oraz felietony traktujące o klasykach literatury fantastycznonaukowej. Taki podział sprawia, że książkę z ochotą przeczytają osoby interesujące się na co dzień polityką w szerokim tego słowa znaczeniu, jednocześnie mając okazję zapoznania się z klasykami gatunku, takimi jak chociażby Dick czy kontrowersyjny Vonnegut.

Dla Lecha Jęczmyka tematy nawet z pozoru mocno odbiegające od demokracji są źródłem inspiracji. Nie ma on problemów z porównaniem procesów zachodzących w środowisku z tymi we współczesnym świecie, jak chociażby „analiza” masowego wymierania pszczół i odpowiednie odniesienia do współczesności. Jednocześnie redaktor nie ma żadnych oporów przed bezlitosnym obnażaniem niedostatków naszego kraju, nierzadko czyniąc to z dużą dozą ironii. Poza tym powołuje się on także na wiele wydarzeń z całego świata, o których wielu czytelników zapewne nie słyszało – tutaj nie jest to jednak wada, a zaleta.

Z felietonów wyłania się ponury obraz społeczeństwa, w którym na siłę trzeba doszukiwać się pozytywów dzisiejszej demokracji i systemów władzy. Lech Jęczmyk za każdym razem przedstawia czytelnikowi swój punkt widzenia, całkowicie odmienny od tego, co możemy wysnuć na podstawie obserwacji dzisiejszych mediów. Świeże spojrzenie na codzienność, jakie sprawia lektura „Dlaczego toniemy…” jest jedną z jej największych zalet. Nie jest to lektura dla każdego, jednak zdecydowanie warto po nią sięgnąć – w końcu niecodziennie mamy do czynienia z tak nietypowymi tekstami, jak te zebrane w rzeczonej pozycji.

Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze Średniowiecze

Autor: Lech Jęczmyk
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie polskie: 8/2011
Seria wydawnicza: Antropos
Liczba stron: 276
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375068689
Cena z okładki: 35,90 złblog comments powered by Disqus