Leo Kessler

Ur.: 18 grudnia 1926 , Anglia
Zm.: 24 lipca 2007

Brytyjski pisarz i historyk, jako czołgista brał udział w II wojnie światowej. Autor ponad 300 książek - beletrystyki i literatury faktu głównie o tematyce II wojnie światowej.

Leo Kessler był jednym z pionierów spojrzenia na wojnę "oczami Niemców". W stylu Svena Hassela opisywał wojenne przygody niemieckich żołnierzy. Najsłynniejszy cykl to Batalion Szturmowy SS - Psy Wojny - opowiadający o operacjach fikcyjnego Batalionu Szturmowego SS WOTAN. Jest to literatura przygodowa, która doczekała się wielomilionowych nakładów. Bohaterami, a raczej ANTYBOHATERAMI, są młodzi żołnierze hitlerowskiej armii, którzy walczą o przegraną ideę. Ukazuje okrucieństwa wojny widziane oczami prostego żołnierza.

Leo Kessler napisał również wiele książek literatury faktu, w których przybliża najważniejsze postacie i operacje przeprowadzone przez nazistowskie Niemcy.

Na twórczość Leo Kesslera miała wpływ jego wojenna przeszłość. W roku 1943 zaciągnął się do armii brytyjskiej - było to możliwe tylko dlatego, że skłamał w kwestii swojego wieku (miał zaledwie 16 lat). Jako żołnierz 52. Pułku Pancernego brał udział w walkach w Belgii, Holandii i Niemczech. W wieku 18 lat dosłużył się rangi sierżanta.

Po powrocie do Anglii w roku 1956 otrzymał nagrodę Sir Georga Dowty za powieść "Lest I fall". Wykładał na uniwersytetach w Anglii i Niemczech. Od lat 70-tych zaczęła się jego kariera pisarska, którą zapoczątkował cykl Batalion Szturmowy SS.
blog comments powered by Disqus