Rozkaz wymarszu

patronat gildii
okładka
Autor: Leo Kessler
Tłumaczenie: Joanna Jankowska

Gorący sierpień 1942 roku. Po ciężkich stratach, jakie poniósł w Rosji Batalion Szturmowy SS Wotan, oddział zostaje przeniesiony na tyły w celu uzupełnienia sprzętu i wyszkolenia kolejnej grupy rekrutów. Beztroskie, w porównaniu z warunkami frontowymi życie w Dieppe, na północnym wybrzeżu Francji, zostaje zakłócone wizytą feldmarszałka von Rundstedta, który oznajmia zaskoczonym oficerom, że w okolicy będzie miał miejsce duży desant brytyjski.

Cała operacja jest szatańskim planem Churchilla, który musi wypełnić sojusznicze zobowiązania i odciążyć walczące na wschodzie wojska sowieckie. Jednak wie on również, że obecnie armii brytyjskiej nie stać na tego typu konfrontację z Wehrmachtem, bo skończyłaby się ona masakrą. Dlatego postanawia stworzyć pozór takiej operacji i za cenę życia kilku tysięcy nieświadomych niczego żołnierzy brytyjskich i kanadyjskich udowodnić sojusznikom swoją lojalność. Poświęcenie żołnierzy walczących stron było niczym w porównaniu z cynicznymi rozgrywkami politycznymi, które doprowadziły do klęski całej operacji. To była zdrada. Zreorganizowany Batalion Szturmowy SS Wotan wkracza ponownie do akcji.

Leo Kessler był czołgistą podczas II wojny Światowej. Napisał kilkadziesiąt książek beletrystycznych i fachowych przetłumaczonych na wiele języków.

Wydawnictwo: Erica
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2009
Seria wydawnicza: Batalion Szturmowy SS
Liczba stron: 280
Format: 105x180 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-89700-79-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 28 zł


blog comments powered by Disqus