Produkt dla melomanów rodzimego komiksu - recenzja książki "Komiks w 'Świecie Młodych'"

Autor: Mirosław Skrzydło
22 kwietnia 2011

Dla ludzi, których młodość przypadała na lata 50 - 80 ubiegłego wieku "Świat Młodych" był jednym z nielicznych źródeł wiedzy o otaczającym Świecie, a przede wszystkim o produktach raczkującej w naszym kraju popkultury. Leszek Kaczanowski na prawie stu stronach analizuje bohaterów i twórców komiksowych, którzy po raz pierwszy pojawili się na łamach owego magazynu. Dla kogo stricte przeznaczona jest praca Komiks w "Świecie Młodych"? Czy wierni fani rodzimych opowieści graficznych mogą dowiedzieć się z tej pozycji czegoś nowego?

Leszek Kaczanowski dokonuje sprawnej rekapitulacji dorobku komiksowego, który miał swoje stałe miejsce na łamach magazynu "Świat Młodych". Można rzec, że przygoda starszego, polskiego czytelnika ze sztuką opowieści rysunkowych rozpoczęła się właśnie od tej popularnej gazety, gromadzącej wokół siebie (niczym obecnie portale społecznościowe) rzesze wiernych i dozgonnie oddanych fanów.

Publikacja pana Kaczanowskiego obowiązkowo okraszona jest całą serią wyśmienicie dobranych kadrów, albo nawet całych stron z opisywanych historii graficznych. Dostajemy zatem, pojedyncze strony z następujących kultowych komiksów: Skąd się bierze woda sodowa (Tadeusz Baranowski), Jonka, Jonek i Kleks (Szarlota Pawel), Kajko i Kokosz (Janusz Christa) i obowiązkowo z pierwszych przygód Tytusa, Romka i A'Tomka (Papcio Chmiel). Niespodzianką jest pojawienie się ilustracji z mało znanych opowieści, jak chociażby: Kuśmider i Filo (rysunki Tadeusz Raczkiewicz, tekst Jerzy Dąbrowski), czy Zawisza Czarny (Mieczysław Kościelniak). Jest to z pewnością wspaniały prezent dla zagorzałych komiksomaniaków, do jakich sam się zaliczam.

Właściciel wydawnictwa Ongrys, które za cel swej działalności obrało sobie wydawanie lub wznawianie albumów powstałych w złotym okresie PRL, nie ogranicza się wyłącznie do prezentacji polskiego komiksu. Ciekawie prezentuje się podrozdział "Komiksy zagraniczne" gdzie badacz wymienia tytuły opowieści z innych krajów Europy (m.in. Francji i Węgier) debiutujące w Polsce właśnie w "Świecie Młodych". Natomiast w podrozdziale "Ciekawostki" znajdziemy interesujące wiadomości o akcjach społecznych sponsorowanych przez PZU (zasady bezpieczeństwa), czy SKO (oszczędny tryb życia), do których scenariusz napisali Szarlota Pawel, czy Papcio Chmiel.

Autor serwuje nam wyczerpujące wiadomości na temat twórców i ich komiksów publikowanych w Świecie Młodych. Widać, że sporo się napracował, aby w pełni zaprezentować poruszane zagadnienie. Z tej też prostej przyczyny, należy pogratulować mu katorżniczej pracy i cierpliwości w zbieraniu potrzebnych materiałów oraz delektować się tym wspaniałym daniem skierowanym dla wszystkich melomanów rodzimego komiksu. Każdy znajdzie tutaj coś interesującego, a jedyny minus do jakiego można się przyczepić to korzystanie z informacji zawartych w Wikipedii. Każdy szanujący się badacz, jakiejkolwiek dyscypliny naukowej dobrze wie, że wykorzystywanie Wikipedii jako źródła wiedzy nie jest nazbyt rozsądne i pożądane.

Ocena 9/10 

Komiks w "Świecie Młodych"

Autor: Leszek Kaczanowski
Miejsce wydania: Łódź
Wydanie polskie: 10/2010
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Cena z okładki: 25 zł


blog comments powered by Disqus