Recenzja książki "Dwie Wojowniczki"

Autor: Girwan
Korekta: Bool
26 marca 2009

Nie tak dawno w moje ręce wpadła książka Licii Troisi „Wojny Świata Wynurzonego #1 – Sekta Zabójców”. Przyznaję, że dawno nie miałem okazji czytać tak wciągającej pozycji, szybko więc sięgnąłem po kolejny tom tej serii, czyli „Dwie Wojowniczki”.

Jest to kontynuacja przygód dziewczyny o imieniu Dubhe, która, jako Dziecko Śmierci, jeszcze będąc nastolatką przeszła szkolenie Zabójcy. Ścigana przez organizację najemnych morderców, ostatecznie została zmuszona do wstąpienia w szeregi Gildii Zabójców – sekty budzącej strach i przerażenie wśród mieszkańców wszystkich krain Świata Wynurzonego. Nie będę opowiadał historii młodej zabójczyni, która wraz z poznanym adeptem magii ucieka z Twierdzy, by donieść o spisku, jaki połączył jednego z władców krain z najemnikami. Przeczytacie to sami w pierwszym tomie cyklu. Skupię się na tym, co oferuje druga część.

Jak to bywa u Troisi, trudno doszukać się jakichkolwiek luk w fabule. Dynamicznie opowiedziana historia potrafi wciągnąć czytelnika w intrygę. Autorka przenosi nas z jednego miejsca w drugie, snując barwną opowieść o Świecie Wynurzonym.

Akcja tej części toczy się dwutorowo. Z jednej strony śledzimy losy młodych podróżników szukających Sennara, największego z czarodziejów, drugi tor to podróż gnoma Ido, który przemierza krainy w poszukiwaniu bratanka Sennara – ostatniego z półelfów.

Wydarzenia koncentrują się jednak wokół młodej zabójczyni. Kontynuacja przygód Dubhe to próba uwolnienia się dziewczyny od klątwy, jaką rzuciła na nią mordercza sekta. To również ucieczka przed siepaczami wysłanymi za zbuntowaną członkinią Gildii. W końcu to również miłość, która budzi się pomiędzy dwojgiem młodych ludzi, by wygasnąć po zrozumieniu, że nie ma ona żadnej przyszłości.

Ścigana przez Reklę, młoda uciekinierka z niedoświadczonej dziewczyny zmienia się w młodą kobietę. Autorka, prowadząc nas przez tę historię, pokazuje przeobrażenie, jakiemu ulega przyzwyczajona do samotności Dubhe, zmuszona przez przeznaczenie do dzielenia losu z młodym magiem.

Oprócz zwykłego bohatera pokonującego przeciwności losu, otrzymujemy człowieka, który myśli, czuje i przeżywa rozterki. Obserwujemy dylematy przed jakimi staje nastolatka i jej kompan: troszczyć się o siebie czy o towarzysza? Narazić misję na niepowodzenie, oddając się prywatnej zemście, czy poświęcić pielęgnowaną nienawiść i zadbać o dobro ogółu?

Biorąc do ręki „Dwie wojowniczki”, oczekiwałem szybkiej i dynamicznej akcji, która znów wciągnie mnie w fantastyczny świat Krain Wynurzonych. Z radością przekonałem się, że nie czekał mnie zawód. Z niecierpliwością czekam na moment gdy wezmę do ręki kolejny, trzeci tom opowiadający o losach mieszkańców tego świata.

Wojny Świata Wynurzonego #2 - Dwie Wojowniczki

Autor: Licia Troisi
Wydawnictwo: Videograf II
Miejsce wydania: Chorzów
Wydanie polskie: 10/2008
Tytuł oryginalny: Guerre del mondo emerso: Le due guerriere
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 404
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7183-583-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,50 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus