Recenzja książki "Nowe Królestwo"

Autor: Girwan
Korekta: Bool
27 kwietnia 2009

„Nowe Królestwo” to trzeci tom cyklu „Wojny Świata Wynurzonego” autorstwa Licii Troisi. Jest to zamknięcie historii dziewczyny, której los narzucił rolę Zabójcy, obciążonej klątwą i ściganej przez ludzi, którzy sami ją wyszkolili – Sektę Zabójców. Jest to również ostatni rozdział przygód wielu bohaterów, którzy prowadzeni przez autorkę mieli swój udział w kreowaniu realiów „Kronik Świata Wynurzonego”.

Fabuła kontynuuje wątki nakreślone we wcześniejszych tomach serii. Historia rozpoczyna się od podróży Dubhe i młodej czarodziejki Theany. Postanowiła ona towarzyszyć zabójczyni w jej misji zabicia nowego Tyrana, który planuje objąć władzę nad całym światem. Kontynuowany jest również wątek związany z dwoma czarodziejami, starym Sennarem i młodym Lonerinem, którzy poszukują artefaktu zdolnego pokonać magię Yeshola, władającego Gildią Zabójców. „Nowe Królestwo” zamyka również wątek związany z ostatnim półelfem Sanem i chroniącym go gnomem Ido. Trzy grupy, które rozeszły się w trzy różne strony świata, zrządzeniem losu spotykają się podczas finału, gdy wszystkie występujące siły zderzają się, by rozwiązać narastający konflikt.

Autorka serwuje nam wielki finał, w którym górują poświecenie, heroizm i miłość. Zaskakuje czytelnika zwrotami akcji i samym zakończeniem. Niespodzianką jest na pewno rozwiązanie metafizycznej podróży młodego czarodzieja, którego zadaniem było powstrzymanie Astera, dawnego Tyrana, przed powrotem na Ziemię. Jak to się kończy, trzeba już (i warto) przeczytać.

Nakreślone postacie bohaterów są dręczone rozterkami, które powodują, że postrzegamy ich jako złożone osobowości rozdzierane wątpliwościami. Ido wciąż zastanawia się, czy nie popełnił błędu w szkoleniu Sana, Sennar rozpamiętuje swoje relacje ze zmarłym synem, a książe Learchos szuka przyczyn odrzucenia przez Dohora, swojego ojca. „Nowe Królestwo” to również konflikt pomiędzy starym i nowym, w którym to stare odchodzi, by ustąpić miejsca nowemu, silniejszemu, lepszemu.

Jest to również historia pożegnań, których dokonują znane nam postacie. Dubhe żegna się ze wspomnieniami o swoim mistrzu, San ze zmarłym przyjacielem, a cały świat żegna się z minioną epoką i ostatecznie pogrzebanym Tyranem. Ostatnia walka Ido, który staje naprzeciw swojego dawnego ucznia, to symboliczne zakończenie pewnej epoki w dziejach tego barwnego świata.

Z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję, jak i cały cykl, wszystkim miłośnikom fantasy. Książka zawiera pozytywne przesłanie o tym, jak Dobro zwycięża Zło. Na pewno spodoba się wielu czytelnikom. Szybka, dynamiczna akcja wciąga w wir wydarzeń, pozbawiając nas świadomości upływającego czasu. Chcę wierzyć, że polski wydawca zdecyduje się na dystrybucję również „Kronik Świata Wynurzonego”, które są preludium wydarzeń opisanych w „Wojnach Świata Wynurzonego”.

Wojny Świata Wynurzonego #3 - Nowe Królestwo

Autor: Licia Troisi
Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Wydawnictwo: Videograf II
Miejsce wydania: Chorzów
Wydanie polskie: 1/2009
Tytuł oryginalny: Guerre del Mondo Emerso: Un nuovo regno
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 452
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7183-584-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,50 zł


blog comments powered by Disqus