Recenzja książki "Sekta Zabójców"

Autor: Girwan
Korekta: Bool
26 marca 2009

Licia Troisi to nieznana w Polsce autorka, która zasłynęła już na całym świecie. Jej „Kroniki Świata Wynurzonego” cieszyły się we Włoszech większą popularnością niż Harry Potter. „Wojny Świata Wynurzonego” to kolejna trylogia, która pobiła rekordy popularności. Polski czytelnik niestety dostał do rąk ten drugi cykl. Niestety, ponieważ historia w nim opowiedziana zasługuje na to, żeby poznać jej preludium. Możemy mieć tylko nadzieję, że polski wydawca książki zdecyduje się przedstawić twórczość autorki w szerszym spektrum. Skupmy się jednak na pierwszym tomie „Wojen Świata Wynurzonego”, zatytułowanym „Sekta Zabójców”.

Zapoznajemy się w nim przede wszystkim z historią Dubhe, siedemnastoletniej dziewczyny, będącej obiektem zainteresowania Sekty Zabójców. Jako Dziecko Śmierci stała się kimś pożądanym w szeregach Gildii (jak zwano Sektę). Jest to również historia dziecka, które, skazane wyrokiem starszyzny wioskowej, zostaje wygnane z rodzinnych stron. Zbieg okoliczności, a może po prostu przeznaczenie, decyduje o losach dziewczynki, która, uciekając przed Gildią, ostatecznie zostaje zmuszona do wstąpienia w jej szeregi. Autorka pokazuje nam, do czego może prowadzić odrzucenie dziecka przez społeczność i rodzinę. Udowadnia również, że nie da się uniknąć przeznaczenia.

Na tle losów Dubhe, Troisi przedstawia swój wymyślony świat. Jest on podzielony na krainy biorące nazwy od dominujących aspektów terenu. Mamy więc Krainę Ognia, Krainę Skały, Krainę Nocy itp. Każda z nich rządzona jest przez parę królewską. Wymyślony świat targany jest jednak wojną, którą wywołał jeden z władców, żądny dominacji nad całym światem. Pozostali monarchowie widzą w nim obalonego przed czterdziestu laty Tyrana, który sprowadził na podbite krainy strach, zagładę i eksterminację.

Pomimo tego, że Licia Troisi z wykształcenia jest astrofizykiem, umiejętnie opowiada stworzoną przez siebie historię. Wymieszane wątki prezentują nam bogaty świat oraz losy dziewczynki, która, chcąc nie chcąc, poddaje się przeznaczeniu.

Nie będę zdradzał całej fabuły, ponieważ jest ona na tyle ciekawa, że każdy, kto lubi dobrą książkę fantastyczną, powinien sięgnąć po pierwszy tom „Wojen Świata Wynurzonego”. Opisany świat jest ciekawy i wciągający, co czyni „Sektę zabójców” przyjemną lekturą na każdy czas.

Wojny Świata Wynurzonego #1 - Sekta Zabójców

Autor: Licia Troisi
Wydawnictwo: Videograf II
Miejsce wydania: Chorzów
Wydanie polskie: 6/2008
Tytuł oryginalny: Guerre del mondo emerso: La setta degli assassini
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 462
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7183-582-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,50 zł


blog comments powered by Disqus