Recenzja książki "Inne anioły #2 - Zdrada"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
7 stycznia 2012

"Zdrada" to kontynuacja "Innych Aniołów", książki rozpoczynającej serię pod tym samym tytułem. Całość to wariacja na temat słynnej Buffy, przeznaczona dla zdecydowanie młodszych czytelniczek.

W pierwszej części główna bohaterka, Dru Anderson, straciła ojca i została sierotą. Nie od razu, bo jej ojciec powrócił jako nieumarły, którego Dru musiała zgładzić. Ostatecznie jednak szesnastoletnia dziewczyna, młodociana łowczyni wampirów i innych szkaradnych stworów, na której życie nieustannie ktoś czyha, trafia do scholi i tu zaczyna się akcja drugiego tomu.
Schola to rodzaj szkoły dla istot nadprzyrodzonych, w której wilkołaki i dampiry (pół-wampiry) szkoli się, by stanęły po właściwej stronie i zwróciły się przeciwko złym wampirom. Dru, jako córka łowcy oraz swietocza – nadprzyrodzonej istoty, która z czasem nabierze zagrażających wampirom mocy – zostaje przyjęta do szkoły zarówno w celach treningowych, jak i dla ochrony. W wampirzym interesie leży bowiem, by dziewczyny pozbyć się jak najszybciej, nim rozwinie swoje zdolności. Naturalnie, personel scholi będzie musiał odeprzeć ofensywę nieumarłych, lecz to nie jedyny ich problem. Wszystko wskazuje na to, że wewnątrz scholi również czai się niebezpieczeństwo, o tyle większe, że nieznane.

"Zdrada" to próba stworzenia książki o dorastaniu w obrębie gatunku romansu paranormalnego. Próba niezbyt udana. Dru to bohaterka, z którą nastoletnia czytelniczka musi się identyfikować (jest jedyną dziewczyną w scholi, więc innych wyborów nie ma). Przechodzi inicjację w dorosłość na różnych płaszczyznach: śmierć ojca (oraz śmierć matki, do której historia często wraca) zmusza ją do samodzielności, wstąpienie w progi scholi to konieczność odnalezienia się w nowym środowisku. Jednocześnie Dru musi poradzić sobie z własną psychiką i własnym ciałem, które również zaczyna przysparzać kłopotów młodej kobiecie.

Wszystkie te trudności, choć zrozumiałe, tworzą ze "Zdrady" powieść niemal dekadencką, w której Dru snuje różne, długie refleksje na temat bólu egzystencjalnego, czasem też fizycznego. Refleksje, których poziom pozostaje bliższy zwykłym narzekaniom i użalaniu się nad sobą, co w konsekwencji jest nieznośne dla czytelnika.

Innym minusem książki jest fabuła. Dru naturalnie zakochuje się, ale w dwóch chłopakach. Jeden jest pół-wampirem, drugi wilkołakiem. Uczucia wydają się być dla niej wielce skomplikowane, chociaż ich intensywność określić należałoby raczej jako umiarkowaną, a nawet – sądząc po czynach, a nie słowach – nikłą. Lecz taka jest właśnie cała "Zdrada": przegadana. Wiele mówienia, mało działania. Kiedy intryga nabierze tempa, okaże się ostatecznie, że autorka praktycznie nie ruszyła historii z miejsca, a "Zdrada" to swego rodzaju fabularna pętla, pod koniec której bohaterowie stoją wobec tych samych pytań, jakie pojawiły się przed nimi na początku.

Jeśli po książkę sięgnie zapalona czytelniczka paranormalnych romansów, której wiek nie przekroczy wieku Dru (16 lat), to istnieje szansa, że książka jej się spodoba. Natomiast dla starszych i bardziej wymagających czytelniczek (i czytelników – w każdym wieku) "Zdrada" będzie lekturą zauważalnie słabą.

Inne Anioły #2 - Zdrada

Autor: Lili St.Crow
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 12/2010
Tytuł oryginalny: Strange Angels: Betrayals
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 312
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324138296
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,80 zł


blog comments powered by Disqus