Linda Nagata "Czerwień" - recenzja powieści

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: TheMolka
17 października 2016

Kto steruje konfliktem

Linda Nagata – autorka w Polsce niemal nieznana – od 1995 roku tworzy niezłe i cenione za oceanem powieści i krótkie utwory obracające się w tematyce nanopunku. Była wielokrotnie nominowana do znaczących nagród dla prozy fantastycznej – w tym otrzymała Locusa za debiut powieściowy (wydany w Polsce w 1998 roku Struktor Bohra) oraz Nebulę za mikropowieść Goddesses. Teraz, po 18 latach, Rebis postanowił zrobić czytelnikom przyjemność i wydać jedną z najnowszych powieści Nagaty – pierwszy tom trylogii Czerwień.

Pierwszy tom, o podtytule Misja Brzask, napisany został w 2013 roku, a kolejne w 2015. U nas zapoznajemy się z nim dopiero teraz, jednak warto było czekać. Jest to typowa fantastyka militarna, co oznacza, że bohaterami są żołnierze, akcja rozgrywa się głównie w wojsku, fabuła opowiada o przemyśle zbrojeniowym i polityce, a wszystko wzbogaca wspomniany rys nanopunkowy: nakładki, egzoszkielety, organiczne nanoboty, neurostymulatny itp. Czyta się to naprawdę dobrze.

Przede wszystkim fabuła jest rozbudowana, a bohaterowie świetnie napisani. Shelley – amerykański porucznik z przymusu, może nie pacyfista, ale na pewno przeciwnik firm zbrojeniowych, które napędzają konflikty na całym świecie, by móc pomnożyć zyski – dowodzi niewielkim oddziałem w Sahelu, południowym pograniczu terenów saharyjskich. Wyróżnia się spośród innych wojskowych szóstym zmysłem, przeczuciami, które pozwalają mu zachować swoich żołnierzy przy życiu w obliczu ataków rebeliantów. Jednak pewnego dnia coś idzie nie tak. Niespodziewany atak zmienia życie Shelleya i okazuje się wstępem do większej intrygi: odkrycia Czerwieni oraz spisku, który zniszczy Amerykę.

Cały wstęp z Sahelu, zajmujący niemal jedną trzecią książki, to dobrze skonstruowana ekspozycja. Czytelnik może doskonale wczuć się w nowe realia nieodległej przyszłości, gdzie wojna to czysty biznes. Ten świat obserwujemy oczami narratora Czerwieni, Shelleya: inteligentnego, doskonale wyszkolonego, ale niepozbawionego pewnej dozy ekscentryczności oficera, tolerowanego przez dowódcę ze względu na wyniki. Nagata w przystępny sposób wprowadziła nas też w sposób prowadzenia nowoczesnych wojen w świecie przyszłości, w wykorzystanie technologii, nanotechnologii i AI (sztucznej inteligencji). Dzięki temu, mimo nagromadzenia żołnierskiego żargonu, czyta się Czerwień szybko i dobrze.

Do tego należy dodać, że powieść jest po prostu wciągająca. Fabuła jest ciekawa, kompozycja dobrze rozplanowana, sceny walk przejrzyste i interesujące. Kolejne rozdziały – każdy o nieco innej tematyce – ładnie łączą się w całość, co niestety nie zawsze jest normą. Co ciekawe, Czerwień to pierwszy tom trylogii, jednak można ją też traktować jako samodzielną powieść, pozostawiającą pewne furtki dla dalszego rozwoju fabuły. Nagacie udało się też dobrze pokazać rozwój postaci – nie tylko głównego bohatera, ale także jego przybocznych: żołnierzy, dowódców czy ukochanej.

Jeśli miałabym wskazać konkretne wady, znalazłabym dwie. No, półtorej. Pierwsza i mniejsza: narracja pierwszoosobowa. Nie każdy czytelnik lubi tego typu zabieg, sama podchodzę do niego z dużą dozą ostrożności. Tu udało się to fajnie rozpisać, jednak czujcie się ostrzeżeni. Druga to niedokładna korekta. Literówek jest niewiele, ale przekraczają redakcyjną średnią i rzucają się w oczy.

Jeśli poszukujecie fajnie napisanej SF w klimatach militarnych, ale także psychologicznych i z elementem thrillera – to dobrze trafiliście. Czerwień to ciekawy powiew świeżości między ostatnio coraz bardziej modnymi space operami a klasyczną fantasy i urban fantasy. Polecam!

Czerwień

Autor: Linda Nagata
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 8/2016
Tytuł oryginalny: The Red: First Light
Rok wydania oryginału: 2013
Liczba stron: 416
Format: 132x202 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788380620025
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 złblog comments powered by Disqus