Recenzja książki "Ostatni akt w Palmirze"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
3 lutego 2012

"Ostatni akt w Palmirze" stanowi siódmą część cyklu książek, których głównym bohaterem jest Marek Dydiusz Falko. Choć nie znajdujemy się jeszcze nawet na półmetku składającej się z dwudziestu tomów serii, autorka dokłada starań, byśmy nie narzekali na nudę i monotonię.

Dokonuje tego dzięki prostemu, lecz sprawdzonemu zabiegowi zmiany środowiska. Powieści Davis należą do gatunku historycznych kryminałów. Marek Dydiusz Falko jest detektywem, czy też raczej antycznym odpowiednikiem detektywa, mieszkającym w Rzymie, w pierwszym wieku naszej ery. W "Ostatnim akcie w Palmirze" zostaje wysłany z podwójną misją na wschód. Po pierwsze ma odnaleźć zaginioną dziewczynę, Sofronę, grającą na wodnych organach. Po drugie – na zlecenie samego cezara – ma przyjrzeć się ekonomicznej zdatności wschodnich terenów.

Daleka wyprawa Marka Dydiusza przybierze nieoczekiwany kierunek. Bohater natknie się na ciało i będzie musiał prowadzić kolejne dochodzenia, przystając przy okazji do teatralnej trupy. Powieść licząca sporo ponad 500 stron uwodzi fabularnym bogactwem i licznymi wątkami pobocznymi.

Tego typu książki można zawsze czytać z dwojakim nastawieniem. Albo traktuje się je jako powieści historyczne, których fabuła zawiera wątki kryminalne, albo jako kryminały osadzone w odległych historycznie realiach. Trzeba przyznać, że powieść Lindsey Davis prezentuje się znaczenie lepiej w tym drugim ujęciu. Autorka nie przywiązuje wielkiej wagi ani do historycznej wiarygodności, ani do rozbudowanych opisów antycznych obyczajów. Kultura nie interesuje ją zbytnio, a jeśli wzbogaca czymś swoje kryminalne historie, to raczej relacjami międzyludzkimi, romansami czy polityczną intrygą. Całość wychodzi dobrze, pod warunkiem, że nie spodziewamy się zbyt wiele w kwestiach historycznych.
 

Marek Dydiusz Falko #6 - Ostatni akt w Palmirze

Autor: Lindsey Davis
Tłumaczenie: Konrad Majchrzak
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 8/2011
Tytuł oryginalny: Marcus Didius Falco: Last Act in Palmyra
Rok wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 566
Format: 125x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375104950
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus