Recenzja książki "Demony #1 – Pokusa"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
29 października 2011

Czasem, gdy wyścig publikacji w obrębie popularnego gatunku nabiera tak szaleńczego tempa, jakie dziś obserwujemy przy romansie paranormalnym, a autorzy silą się na oryginalność, dobrze jest sięgnąć po stare, sprawdzone schematy. To zaskakujące, jak proste rozwiązania wprowadza Lisa Desrochers w swojej debiutanckiej powieści, i jak dobrze się one sprawdzają, zyskując czytelników oraz fanów na świecie.

"Demony: Pokusa" to historia opowiadająca o Frannie, amerykańskiej nastolatce, która przechodzi kryzys wiary. Wychowana w katolickiej rodzinie dziewczyna odrzuciła wiarę w Boga, gdy zginął jej brat. Okrucieństwo świata było niewytłumaczalne wobec miłości Stwórcy, zwątpiła więc w jego istnienie. Jednocześnie upadła jej wiara w miłość. Choć Frannie nie zamknęła się w wieży czy pustelni, to jej kontakty z płcią przeciwną budowane są jedynie na pożądaniu, a każde głębsze uczucie wywołuje niechęć.

W takim stanie podwójnego zwątpienia po duszę Frannie zostają wysłani mniej więcej w tym samym czasie dwaj "agenci" wrogich sobie obozów. Luc (Lucyfer) pozyskać ma duszę dziewczyny dla Piekła, natomiast Gabe (Gabriel) chce uratować zbłąkaną owieczkę. Będą to robili, próbując uwieść bohaterkę.

W fabule "Pokusy" nie ma nic nadzwyczajnego. Dwóch chłopaków, jedna dziewczyna. Dobro kontra zło: lekko zbuntowany anioł i demon, w którym pojawiają się uczucia. Klasyka lub klisza –  to w zasadzie bez znaczenia w przypadku tego typu literatury. Historia jest taka, jaka ma być: interesująca, momentami zabawna, lekka i przyjemna. Autorka nie sili się na komplikację świata przedstawionego, raczej poświęca uwagę rozwojowi wypadków.

Mniej typowa jest natomiast narracja. Pierwszoosobowa, prowadzona w czasie teraźniejszym, przeskakuje od perspektywy Frannie do Luca. Daje to pełniejszy obraz nie tylko samych wydarzeń, ale również motywacji stojących za poczynaniami bohaterów. Niestety, trochę odciąża Gabe'a, ale może w następnych tomach się to zmieni.

Podsumowując, "Demony. Pokusa" nie jest książką przełomową i nie wydaje się, by jako taka była pomyślana. To prosta lektura mająca sprawić prostą przyjemność. Ciekawie ujęta narracja i dobrze zbudowane postaci (przynajmniej męskie) to niewątpliwe plusy prozy Desrochers. Mało skomplikowana fabuła i nieco prymitywny język nie przeszkadzają zbytnio, raczej nie zwracają uwagi czytelnika, pozwalając mu ślizgać się po kolejnych stronach. Ci, którzy lubią taką lekturę, będą zadowoleni.

Demony #1 - Pokusa

Autor: Lisa Desrochers
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce wydania: Wrocław
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: Personal Demons
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 368
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324591381
Wydanie: I
Cena z okładki: 32 zł


blog comments powered by Disqus