Lloyd Alexander

Ur.: 31 stycznia 1924
Zm.: 17 maja 2007
zdjęcie

Urodzony w Filadelfii pisarz, autor ponad 40 powieści adresowanych do dzieci i młodzieży. Światową sławę i uznanie przyniósł mu cykl fantasy "Kroniki Prydainu".

Od dzieciństwa fascynował go świat legend arturiańskich i mitologie różnych ludów. Zaczytywał się klasyką, do jego ulubionych pisarzy należeli Szekspir, Dickens i Twain, choć jak sam twierdził po latach - "Żadne z moich rodziców nigdy nie przeczytało żadnej książki. Przez całe swoje życie nigdy nie widziałem ojca i matki czytających". Jak nietrudno się domyślić, nie byli zachwyceni kiedy w wieku piętnastu lat postanowił zostać pisarzem.

W czasie II wojny światowej służył w wywiadzie i kontrwywiadzie. Powrócił do USA w 1947 wraz z poznaną w Paryżu żoną Janine Denni. Zanim zaczął pisać, pracował w agencjach reklamowych i jako rysownik. Zadebiutował w 1955 powieścią And Let The Credit Go. Pewną popularność przyniosła mu powieść dla dzieci Time Cat: The Remarkable Journeys of Jason and Gareth z 1963 roku. Ale to Księga trojga (1964), pierwszy tom "Kronik Prydain" zapoczątkowała oszałamiającą popularność autora. Kolejne części, ukazujące się w rocznych odstępach umocniły jego pozycję: The Black Cauldron (1965), The Castle of Llyr (1966), Taran Wanderer (1967) oraz The High King (1968). Wszystkie uzyskały status bestsellerów, przynosząc Alexandrowi oprócz popularności liczne nagrody, w tym Newbery Medal. Dla amerykanów autor stał się tym, kim dla literatury brytyjskiej są J.R.R. Tolkien i C.S. Lewis, a Prydain dołączył do magicznego atlasu krain takich jak Śródziemie czy Narnia.

W efekcie "Kroniki..." doczekały się ponad dwudziestu przekładów, stając się ulubioną lekturą dzieci i ich rodziców na wszystkich kontynentach, osiągając wielomilionowe nakłady.

Do swojej fascynacji stworzonym przez Alexandra światem przyznaje się wielu pisarzy, a Garth Nix nazwał go "Prawdziwym królem fantasy".

Zmarł w swym domu w Drexel Hill w Pensylwanii, dwa tygodnie po śmierci żony.


Bibliografia:blog comments powered by Disqus