Dawca #1 - Dawca

okładka
Autor: Lois Lowry

W społeczności, w której żyje Jonasz, wszystko jest idealne. Specjalnie dobrane kobiety rodzą dzieci, które trafiają potem do odpowiednich jednostek zwanych komórkami rodzinnymi. Każdy ma przypisanych rodziców i pracę. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, by zadawać pytania. Wszyscy są posłuszni. Nie ma konfliktów, nierówności, rozwodów, bezrobocia, niesprawiedliwości… ani możliwości wyboru.

Wszyscy są tacy sami.

Z wyjątkiem Jonasza.

Podczas ceremonii dwunastolatków dzieci z dumą przyjmują przydzielone im życiowe role. Ale dla Jonasza wybrano coś specjalnego. Ma rozpocząć szkolenie u tajemniczego starca zwanego Dawcą Pamięci. Jonasz stopniowo uczy się, że moc tkwi w uczuciach. Ale kiedy jego własna siła zostaje wystawiona na próbę – kiedy musi uratować kogoś, kogo kocha – może nie być gotowy. Czy jest za wcześnie? Czy za późno?

Lois Lowry jako pisarka znana jest ze wszechstronności i pomysłowości. Jest autorką ponad trzydziestu książek dla młodzieży. Otrzymała liczne wyróżnienia, w tym dwa razy Medal Newbery’ego (w 1993 roku za Dawcę). Lois Lowry dzieli czas pomiędzy Cambridge i swoje gospodarstwo z 1840 roku w Maine.

Wydawnictwo: Galeria Książki
Wydanie polskie: 8/2014
Tytuł oryginalny: The Giver
Rok wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 296
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788364297311
Wydanie: II
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus