Lois McMaster Bujold

Ur.: 2 listopada 1949 , Ohio / USA
zdjęcie

Bujold zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim cyklowi powieści "Saga Vorkosiganów", nazywanego również "cyklem barrayarskim”. Głównym bohaterem serii jest niepełnosprawny admirał najemnej armii, szpieg i awanturnik wywodzący się z arystokratycznej kasty wojowników świata o nazwie Barrayar. Powieści są utrzymane w konwencji space opery, choć w późniejszych częściach cyklu występują również elementy kryminału i romansu. Książki Bujold są szczególnie cenione za skomplikowaną i wartką akcję, interesują fabułę, humor i złożonych psychologicznie bohaterów.

Bujold została kilkakrotnie wyróżniona za swoją twórczość. Czterokrotnie przyznano jej Nagrodę Hugo za najlepszą powieść (rekord wyrównany jedynie przez Roberta Heinleina). Otrzymała również nagrodę Nebuli za powieść Stan niewolności oraz obie te nagrody za opowiadanie Lamentowe Góry (drukowane w „Nowej Fantastyce”: 02/1994, 03/1994).

Równie doceniana jest jej twórczość fantasy. Klątwa nad Chalionem otrzymała Mythopoeic Award i była nominowana do World Fantasy Award dla najlepszej powieści. Kontynuacja tej książki, Paladyn dusz, przyniosła Bujold jej czwartą Nagrodę Hugo i drugą Nebulę za powieść.

Twórczość Bujold została dotąd przetłumaczona na dziewiętnaście języków. W Polsce jej książki są publikowane przede wszystkim przez wydawnictwo Prószyński i S-ka (dotąd ukazało się 11 pozycji). Krótsze teksty były publikowane m.in. w czasopiśmie „Nowa Fantastyka”.

Bujold mieszka obecnie w USA, w stanie Minnesota. Jest rozwiedziona, ma dwoje dzieci.

notka biograficzna za Wikipedia - Wolna Encyklopedia
blog comments powered by Disqus