"Zaginione" - recenzja książki

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
16 lutego 2017

Duńska zagadka nieoczywista

Lone Theils to nowa na naszym rynku autorka skandynawskiego kryminału, tym razem Dunka. Jej debiutancka powieść, Zaginione, w Danii stała się przebojem, a prawa do tłumaczenia sprzedano aż do 14 krajów (nawet Japonii!). Jednak nie da się ukryć, że ta mroczna opowieść nosi także znamiona błędów i potknięć charakterystycznych dla początkujących autorów i autorek.

Sama fabuła jest wciągająca: Nora Sand, brytyjska korespondentka duńskiego dziennika Globalt, zupełnym przypadkiem trafia na walizkę pełną zdjęć dziewcząt. Dwie z nich przyciągają jej uwagę – okazuje się, że to zaginione jeszcze w latach 80. nastolatki, których sprawa poruszyła całą Danię. Nora zaczyna drążyć temat, docierając do coraz bardziej wstrząsających faktów – między innymi sprawy psychopatycznego, okrutnego mordercy Billa Hixa. Jak to zwykle w dobrych kryminałach bywa, nic w tej sprawie nie jest oczywiste.

Jak wspomniałam, Zaginione to pisarski debiut Theils – z zawodu dziennikarki i, nie zgadniecie, niegdyś korespondentki duńskiej prasy w Londynie. Warsztatowi zarzucić nic nie mogę – widać wyćwiczone pióro, lekki styl, talent w doborze słów. Zagadka, której tropem podąża Sand, także nie pozostawia wiele do życzenia – jest przemyślana i dobrze skonstruowana.

Problem leży gdzie indziej.

Moja znajoma zawsze powtarza, że w kryminałach mamy taki triumwirat wątków: ciekawy bohater lub bohaterka, dobra zagadka i emocje romantyczne wszelkiego sortu, ale mało który autor potrafi dobrze rozpisać wszystkie trzy. Jest to smutna prawda, którą ponownie potwierdza Theils. W Zaginionych mamy interesującą bohaterkę (niezwykle upartą dziennikarkę), fascynującą zagadkę (ledwo powstrzymałam się, żeby nie zajrzeć od razu do ostatniego rozdziału!) i nieszczęsny element romantyczny, którego powinno nie być – bo na tym polu jest już bardzo kiepsko. Irytujące, nielogiczne wydarzenia i dialogi psują resztę książki. Można je przeskakiwać – nie wnoszą do powieści w sumie nic, a ich brak nie zaszkodzi w żadnym stopniu samej lekturze.

W Danii wydano już drugi tom historii Nory Sand – pod tytułem, który można luźno przetłumaczyć na Żona smutnego poety. Wygląda więc na to, że dostaniemy całą serię o duńskiej dziennikarce – W.A.B. wykupił już prawa do tej części. Miejmy nadzieję, że po niefortunnie poprowadzonym wątku romantycznym w Zaginionych autorka skupi się już na intrydze – bo powieść zapowiada się ciekawie, a w recenzowanej książce widać ogromny potencjał Lone Theils. Trzymam kciuki!

Zaginione

Autor: Lone Theils
Wydawnictwo: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2016
Liczba stron: 384
Format: 135x200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788328036062
Cena z okładki: 39,99 złblog comments powered by Disqus