"Magija enochiańska" - recenzja książki


Rozmowy z aniołami

Opisywany przez Lona Milo DuQuette'a system magii enochiańskiej powstał w XVI wieku. Wtedy to dwójka renesansowych magów: John Dee i Edward Kelley, przeprowadziła długi szereg magicznych operacji, podczas których Kelley nawiązywał kontakt z istotami, które – jak wierzyli – były samymi aniołami, Dee zaś rejestrował całe zdarzenia. Lata wspólnej pracy dały różnej jakości owoce, które zachowały się częściowo w ocalałych zapiskach. Jednym z tych owoców jest system magii enochiańskiej (nigdy tak przez Dee nie nazwany), który po stuleciach zrekonstruowany został przez Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku i Aleistera Crowleya.

System magii enochiańskiej jest bardzo złożony. Język, na którym się opiera i od którego czerpie swoją nazwę, a który miał być językiem anielskim, posiada wewnętrzną strukturę, w której językoznawcy dopatrzyli się gramatyki i odpowiedniego uporządkowania. Jest nie tylko alternatywnym słownikiem, ale językiem pełnowymiarowym. Nie trzeba jednak go znać, by praktykować magię enochiańską. Anielskie byty odwiedzające Kelleya podały odpowiednie tłumaczenia.

Magia enochiańska bazuje na zestawie tablic wypełnionych przez litery anielskiego alfabetu. Ich właściwe uporządkowanie oraz odpowiednie łączenie liter pozwala poznać sekretne imiona członków zastępów niebieskich, a przekazane Dee zewy umożliwiają magowi, po odpowiednim przygotowaniu i wejściu w odmienny stan świadomości, przywołać wybranego anioła. Tak przynajmniej prezentuje się system ujmowany dosłownie.

Dee i Kelley z pewnością wierzyli, że tak rzeczy mają się w istocie. Żyli w epoce renesansu i ich największym problemem było to, jak przekonać ludzi, że byty, z którymi wchodzą w kontakt, są boskiego, a nie diabelskiego pochodzenia. Choć stawka była wysoka, bo za konszachty z diabłem można było skończyć na stosie, to nikogo wtedy nie obchodziła kwestia realności anielskich bytów czy samych doświadczeń wizyjnych. Dopiero wiek oświecenia, wprowadzający naukowy paradygmat i wywyższający rozum, sprawił, że systemy magiczne zaczęto kwestionować.

Racjonalność oświecenia nie wytarła magii z ludzkiej kultury. Ożyła ona na nowo w późniejszych wiekach, lecz jej status był zawsze niepewny, a sens działań musiał być na nowo definiowany. Tak samo jest dzisiaj, tak samo jest w Magiji enochiańskiej. DuQuette nie przekonuje nas naiwnie do wiary w istnienie zewnętrznych bytów anielskich, uporządkowanych w hierarchie opisane niegdyś przez Dee. Byłoby to anachroniczne myślenie. Dla DuQuette'a świat posiada pewną uporządkowana strukturę, którą można oddać na różne sposoby. Strukturę tą znajdziemy w astrologii czy tarocie, choć każdorazowo jej opis dokonywany będzie z nieco innej perspektywy. Znajdziemy ją też w magii enochiańskiej. Najważniejsze jednak, że tę samą strukturę znajdziemy w sobie, we własnej psychice. Przywołując więc anioły, rozmawiając z nimi, docieramy w rzeczywistości do własnego wnętrza. Wywołujemy rozmaite aspekty naszej psychiki, kreacje naszej tożsamości i fragmenty naszego ego. Praktyka magiczna stanowi sposób samopoznania i – jeśli tego chcemy – zmiany poprzez pracę nad samym sobą. Modyfikacja rzeczywistości jest jedynie jej odpowiedzią na nasze zmiany percepcji.

Magia enochiańska, jako system renesansowy, posiada olbrzymią ilość elementów łączących się ze sobą na różne sposoby. Jej przedstawienie, nawet w ogólnej formie, jest trudnym zadaniem. W swojej narracji Lon Milo DuQuette wykazuje się przede wszystkim dużą cierpliwością, powoli i systematycznie prowadząc czytelnika przez zawiłości systemu. Okazuje też troskę o uwagę swojego odbiorcy, przeplatając monotonne opisy kolejnych symboli, tablic i układów, opowieściami z własnych doświadczeń i historiami z życia Dee. Dzięki czemu Magija enochiańska staje się książką zaskakującą, z której dowiemy się nie tylko jak powstał ten system i jak można go używać, ale także odkryjemy, skąd wziął się numer agenta 007 i co Dee i Kelley robili w... Krakowie. Dla amatorów tego rodzaju literatury – pozycja wysoce rekomendowana.

Magija enochiańska. System magiczny oparty na przekazach od aniołów

Autor: Lon Milo DuQuette
Wydawnictwo: Illuminatio
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2013
Tytuł oryginalny: Enochian Vision Magick
Liczba stron: 344
Format: 145x205 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788363965006
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus