Recenzja książki "Magija niska"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Zunia
20 grudnia 2012

Czym jest magija niska? Trzeba by ją z pewnością rozpatrywać w opozycji do magiji wysokiej. Traktować jako zbiór praktyk związanych z życiem codziennym i przyziemnym, w przeciwieństwie do praktyk nastawionych na rozwój i duchowe cele. Jednak to proste, logiczne skojarzenie nie zaprowadzi nas do istoty książki DuQuette'a. Magija niska w jego wydaniu jest sprowadzeniem „wyższych” praktyk magii ceremonialnej do „niższych” zadań życia codziennego – i odwrotnie – zaprzęgnięcie trywialnych czynności w służbę duchowego rozwoju.

„Magija niska” nie jest ani typowym podręcznikiem dla początkujących adeptów magii, ani teoretycznym wykładem na jakikolwiek ezoteryczny temat. Jest specyficzną formą biografii, a ponieważ jest to biografia jednego z najwybitniejszych magów współczesności, siłą rzeczy magia ją przepełnia.

Lon Milo DuQuette opowiada czytelnikom szereg epizodów ze swego życia. Nie mają one porządku chronologicznego i nie składają się na żadną spójną historię. Nie są też rzetelnie prowadzoną autobiografią, ponieważ dobór przywoływanych wydarzeń jest tendencyjny. Lon korzysta z własnego, sporego doświadczenia po to, by zademonstrować odbiorcy, czym jest magija i jak ona działa. I choć opisuje dość dokładnie wykonywane przez siebie rytuały i medytacje, to jedną z głównych myśli tej książki jest ich plastyczność. Lon twierdzi, że każdy kubek może stać się magicznym pucharem, a ochronny krąg można ze sobą transportować, o ile stworzy się go ze sznura, którym później się przepasa. Jego nastawienie jest wielce praktyczne. Wyzwala tym samym magię ceremonialną od sztywnych ram, szczegółowych instrukcji, nadętego gadżeciarstwa, ukazując, że sens jest dużo ważniejszy od tradycji.

Każdy, kto kiedykolwiek sięgnął po książkę Lona, słuchał jego piosenek bądź miał okazję się z nim spotkać, wie doskonale, jakiego typu narracji można się po nim spodziewać. To niezwykle inteligentna osoba, która cudownym sposobem, nabierając wiedzy, nie straciła poczucia humoru. Jego twórczy język wypełniają użyteczne i zarazem zabawne neologizmy. Styl jest prosty, przejrzysty i prowadzony tak, że czytelnik nawet się nie zorientuje, że przebrnął przez nieco ponad 200 stron. I odczuje zapewne niedosyt. Pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że kolejne książki DuQuette’a pojawią się w Polsce niedługo.

Magija niska

Autor: Lon Milo DuQuette
Wydawnictwo: Illuminatio
Wydanie polskie: 10/2012
Tytuł oryginalny: Low magick
Liczba stron: 232
Format: 150 x 210 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788362476718
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus