Lon Milo DuQuette "Wyznania maga" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
13 marca 2015

Gram praktyki

Książki Lona Milo DuQuette'a, które ostatnio często ukazują się w polskim przekładzie, można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej należałoby zaliczyć te o quasi-biograficznym charakterze, jak Magija niska albo Moje życie z duchami. Druga kategoria zawierałaby pozycje poświęcone konkretnym systemom czy praktykom magicznym, jak na przykład Magija enochiańska czy Tarot Thota. Tytuł najnowszej książki DuQuette'a, Wyznania maga, sugeruje silne konotacje biograficzne i niemal konfesyjny styl. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – to systematyczne i bardzo konkretne ujęcie współczesnej magii ceremonialnej.

Allan Moore (który o publikacjach Lona wypowiadał się bardzo pozytywnie) pisał kiedyś w Skamieniałych aniołach o tym, jak śmieszną i groteskową stała się magia ceremonialna w obecnych czasach. Jak wiele w niej resentymentów i barokowego przepychu, który nie może służyć niczemu poza umacnianiem ego. Dla Moore'a drogą wyjścia z tego jarmarcznego impasu była oczywiście sztuka, dla DuQuette'a jest nią osobliwe przeniesienie źródła znaczeń.

O co chodzi? Nie o to, by gromadzić wymyślne artefakty obdarzone ″mocą″. Przeciwnie, autor wyraźnie odmawia im jakiejkolwiek autonomicznej mocy wpisanej w ich materialną strukturę. Przedmioty, same w sobie, są bez znaczenia. Jak puste naczynia czy skorupy, do których należy dopiero przelać znaczenie. Magia ceremonialna, w takim ujęciu, nie polega na zawierzeniu przedmiotom rytualnym czy samej ceremonii, lecz na zawierzeniu relacji między jednostką a światem. Innymi słowy: źródło znaczeń nie tkwi w przedmiotach, lecz w podmiocie – osobie nadającej owe znaczenia. Zwyczajny kieliszek może stać się magicznym pucharem, a ołówek – magiczną różdżką, ale tylko wtedy, kiedy taka będzie intencja podmiotu. Dla wszystkich innych pozostaną to kieliszki i ołówki.

Oryginalny tytuł, Homemade Magick, nieco lepiej oddaje zawartość książki. DuQuette podkreśla, że dla praktyki magicznej nie są konieczne wymyślne narzędzia i drogie materiały, ponieważ źródło mocy tkwi w człowieku. Co więcej, ta sama moc jest kierowana ku człowiekowi – prawdziwym celem operacji magicznych jest transformacja tej czy innej części maga. Ceremonia, wraz ze wszelkimi magicznymi elementami i narzędziami, służy dotarciu do konkretnych miejsc na psychicznej mapie jednostki. I właśnie psychika jest tu jedynym koniecznym materiałem, a rytuał – narzędziem. Cała reszta ma charakter pomocniczy i może być zaimprowizowana. W tym tkwi sens Homemade Magick – sięgania po dostępne środki i nie przejmowania się tak bardzo zwykłymi narzędziami.

Oczywiście, jak w każdej książce DuQuette'a, cała wiedza okraszona jest biograficznymi anegdotami, których wartość jest równie ważna. Pozwalają zakotwiczyć praktyki magiczne w doświadczeniach z życia codziennego. Stanowią jakby ilustrację działań magicznych, które często ukierunkowane są na całkiem przyziemne cele. Odzierają magię z pompatyczności i abstrakcji. Stąd też rozdziały poświęcone konkretnym problemom natury społecznej czy osobistej: jak wychować dzieci, wystawiając w ogródku rytualne dramy? Albo jak wytrzymać z partnerem, który też praktykuje magię?

Wyznania maga odznaczają się na tle rozmaitych poradników i kursów magicznych lekkością pióra oraz dużą dawką zdrowego humoru. Autor wyraźnie dystansuje się od przedmiotu swych rozważań (i do samego siebie). I choć traktuje magię poważnie, to nie popada w nawiedzony ton ani patetyczną manierę. Czytelnicy, którym przypadły do gustu wcześniejsze pulikacje Lona, będą najpewniej zadowoleni Wyznaniami. Całkiem możliwe, że zostaną też zainspirowani, bo w tej książce wyraźny nacisk postawiono na praktykę. Jak mawiał Lao Tse, ″gram praktyki cenniejszy jest nad tony teorii″.

Wyznania maga

Autor: Lon Milo DuQuette
Wydawnictwo: Illuminatio
Miejsce wydania: Białystok
Wydanie polskie: 1/2015
Tytuł oryginalny: Homemade Magick: The Musings & Mischief of a Do-It-Yourself Magus
Liczba stron: 240
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788364645105
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,90 zł


blog comments powered by Disqus