Supremo gość z Madery – recenzja książki "Ronaldo. Obsesja doskonałości"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
9 czerwca 2012

Na Euro 2012 jest gwiazdą numer jeden, której nie przyćmi tym razem geniusz Leo Messiego. Czy jednak udźwignie ciężar spoczywający na barkach jego samego oraz jego drużyny? Lektura książki Caioliego pokazuje, że jest gotów na sukces. Czasem jednak już samo przemożne pragnienie może przeszkodzić w jego odniesieniu.

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro poznał już smak wielkich zwycięstw i to one są jego zdeklarowanym celem. Ponoć dla nich jest w stanie poświęcić wiele. Dla nich przeszedł do Realu niezbyt miło żegnając się z manchesterskimi Czerwonymi Diabłami... Ale CR7 zna też gorycz wielkiej porażki – w finale Euro 2004 z Grecją czy też ostatnio, co roku, w wyścigu po tytuł najlepszego piłkarza globu z „karłem” (to słowa samego Cristiano Ronaldo) z Argentyny. A to tylko czubek góry obsesji, z którymi musi się zmagać, aby utrzymać się na topie.

Biografia autorstwa znanego włoskiego dziennikarza sportowego Luki Caioliego przedstawia drogę CR7 na szczyt – od zaułków dzielnicy biedoty na odległej Maderze po blask świateł największych stadionów świata. Uzmysławia, że była to droga niezwykle krótka, trwająca ledwie sześć lat, co bez wątpienia odbiło się na psychice młodego wówczas chłopaka. Była to zarazem droga wyboista, na której heroicznie wspierało go wielu ludzi, a zwłaszcza rodzina.

Wyłania się z niej – co zrozumiałe – portret odmienny od lansowanego w mediach czy widzianego na murawie. Caioli dotyka wszak również spraw mniej znanych, dotyczących życia prywatnego gwiazdy Realu. Czyni to wszystko jednak z dużą delikatnością. Stara się ukazać rozmaite aspekty gwiazdorstwa. Nie pomija kwestii niewygodnych czy drażliwych, ale także nie rozdrapuje ich, traktując je z wielkim umiarem. Widać przy tym wyraźnie, że stawia przede wszystkim na sportowy aspekt życia piłkarza, jak sam podkreśla, owładniętego obsieją doskonałości. Dlatego tez osobne rozdziały poświęcone są współzawodnictwu Ronaldo z Messim czy współpracy z Mourinho.

Po lekturze tej książki można w zasadzie stwierdzić, że ten Cristiano to właściwie taki „fajny gość”. Nie chcąc jednak przesadzać, Caioli stosuje na końcu mistrzowskie posunięcie – pyta trzech dziennikarzy z Hiszpanii, Portugalii i Anglii, co sądzą o CR7. I tu, w tym swoistym kontrapunkcie, obraz gwiazdora staje się bardziej chropawy, bliższy temu, o czym słyszymy na co dzień. Ciekawe są również ich poglądy na jego przyszłość. Ta wszak, jak to w dynamicznym piłkarskim świecie bywa, pozostaje wielką niewiadomą.

Sam Ronaldo upiera się twardo przy tym, iż „osiągnął wszystko dzięki ciężkiej pracy i dążeniu do doskonałości”. I rzeczywiście, koledzy z boiska potwierdzają, że stanowi wzór pracy nad sobą. Jednocześnie jednak łatwo wyczytać ze wspomnień pierwszych trenerów, że jest w tym spora dawka kokieterii, Bowiem niewątpliwe praca, ale też ogromny talent wywindowały go na sam szczyt. Caioli pokazuje po trochu też innym jak się tam wdrapać.

Polskie wydanie książki opatrzone zostało wstępem Jerzego Dudka oraz prezesa polskiej peñii Realu Madryt – Águila Blanca.

Ronaldo. Obsesja doskonałości

Autor: Luca Caioli
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Wydanie polskie: 2/2012
Tytuł oryginalny: RONALDO. UNA AMBICION SIN LIMITES
Liczba stron: 304
Format: 155 x 230 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788363248086
Cena z okładki: 39,90 złblog comments powered by Disqus