TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce

okładka
Autor: Łukasz Kowalczuk
Okładka: Marcin Rustecki

Dziedzictwo TM-Semic to niemal tysiąc komiksów. Łączny nakład tytułów może spowodować zawroty głowy u dzisiejszych wydawców. Nie tylko tych zajmujących się historyjkami obrazkowymi.
Każdy mógł w bogatej ofercie znaleźć coś dla siebie. Oczywiście zawsze najważniejsze były serie o superbohaterach. To dzięki amerykańskim herosom w trykotach TM-Semic zbudowało potęgę i również, w dużej mierze, przez nich upadło.

Wydawnictwo niemalże nie miało konkurencji na polskim rynku w latach dziewięćdziesiątych.

Dostarczało nie tylko rozrywkę, zawartość zeszytów bowiem inspirowała wielu twórców i wzbudzała kontrowersje w komiksowym światku. Nadal wspominane jest przez wielu i zasłużyło na opracowanie podsumowujące ponad dekadę działalności. Od początków w czasach raczkującego polskiego kapitalizmu, przez lata świetności, aż po powolną agonię w okresie, kiedy można było mówić o krajowym rynku komiksowym. Choć oficyna wydawała tylko zagraniczne tytuły, stała się jedną z najważniejszych w historii polskiego komiksu.

Autorem ilustracji na okładce jest Marcin Rustecki, były redaktor naczelny TM-Semic.

Łukasz Kowalczuk

Urodzony w 1983 roku. Zamiast bajek tata czytał mu do poduszki komiksy z KAW. W latach dziewięćdziesiątych śledził większość wydawanych w Polsce zeszytów o superbohaterach.

Potem nastąpiło kilka lat poza światem komiksu. Dzięki pracy magisterskiej traktującej o TM-Semic (temat zaproponował promotor, profesor Jerzy Szyłak) zainteresowanie wróciło ze zdwojoną siłą.

Nigdy nie nadrobi czytelniczych zaległości, ale bardzo się stara.

Dziś pisze scenariusze i rysuje (zin "Nienawidzę Ludzi"). Prowadzi miniwydawnictwo SmallPress.pl oraz Szlam.net − serwis o produktach popkultury, które są często tak złe, że aż dobre.

Niniejsza książka to debiut, ale autor nie prosi o wyrozumiałość. Wręcz przeciwnie.

Wydawnictwo: Centrala
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 10/2013
Rok wydania oryginału: 2013
Seria wydawnicza: Refleksje i analizy
Liczba stron: 192
Format: A5
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-63892-23-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł

Podyskutuj o tej książce na forum!

blog comments powered by Disqus