Recenzja książki "Ogień"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
21 grudnia 2012

II Wojna Światowa była konfliktem, w którym Polacy brali udział głównie poprzez walki podjazdowe, dywersje i sabotaż. "Ogień" to tytuł nieprzypadkowy – jest to pseudonim Józefa Kurasia, partyzanta działającego na Podkarpaciu, który wprawdzie nie jest głównym bohaterem dramatu, lecz – paradoksalnie – odegra w nim kluczową rolę.

Początkowo nic nie wskazuje na wydarzenia, jakie Orbitowski zaprezentuje w dalszej części książki. Poznajemy podkarpackie odludzie i trójkę bohaterów, których głównym problemem jest oderwanie od cywilizacji i jej dobrodziejstw. Niepozorny sędziwy góral napotkany na drodze również wydaje się być zwykłym elementem lokalnego folkloru. Te dwa przykłady świetnie obrazują to, jak nieprzewidywalny jest ów dramat i jak absurdalne oraz paradoksalne są obrazy przelane przez autora na papier.

Historię tę najłatwiej opisać słowami "demony przeszłości", chociaż to uogólnienie nie jest w stanie oddać nawet w części zawiłości obrazu w niej zawartego. Oniryczna idea Orbitowskiego polega na sprzężeniu ze sobą przeszłości z teraźniejszością. Zabieg ten zasługuje na miano co najmniej bardzo odważnego – nie należy zapominać, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat mentalność naszego narodu zmieniła się w sposób zupełnie niekontrolowany i trudny dziś do zidentyfikowania. Jednak sposób realizacji całości sprawia, że dwa światy na dłuższą chwilę stają się jednością – i nie sposób ich rozdzielić.

Najmocniejszą stroną dramatu jest jednak fakt, że mimowolnie troje ludzi staje się uczestnikami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – i to nie za sprawą prostackiego cofnięcia się w czasie, a dużo bardziej złożonych i trudnych do wyjaśnienia procesów. Wiele z tych elementów wyjaśnia się w końcowych scenach utworu, całości towarzyszy jednak poczucie, że zbyt wiele zostało przed nami ukryte.

"Ogień" to książka wyjątkowa – łączy ze sobą dwa gatunki literackie, które w obecnych czasach prawie nie idą ze sobą w parze: dramat i fantastykę. Orbitowski, ograniczony nietypową formą, zdołał przemycić wielowarstwową historię, w której w brutalny i bezlitosny sposób sprzęgnął ze sobą dwa światy i ukazał wydarzenia sprzed lat w kontekście naszej rzeczywistości. Chociaż "Ogień" to krótka lektura, z pewnością dostarcza więcej wrażeń niż niejedna wielotomowa saga.

Ogień

Autor: Łukasz Orbitowski
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Wydanie polskie: 8/2012
Seria wydawnicza: Zwrotnice Czasu
Liczba stron: 156
Format: 150 x 210 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788361587613
Cena z okładki: 40,95 złblog comments powered by Disqus