Recenzja książki "Juniper Berry i tajemnicze drzewo"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
28 grudnia 2011

Dobrą książkę dla dzieci poznać można po tym, że wciąga także dorosłych. Krytyk literacki, posiadający odpowiednią empatię, może wczuć się w styl odbioru dziecka i w ten sposób oceniać powieść, ale nie jest to wyznacznik jej jakości. Jeśli krytyk przyjmuje swój dojrzały sposób czytania, jeśli czyta książkę jako dorosły z pełną tego świadomością, a ona nadal mu się podoba, ciekawi i wciąga, mimo że jest adresowana do dzieci, to jest to pozycja dobra.

Taką właśnie książką jest "Juniper Berry i tajemnicze drzewo" Kozlowsky'ego, skierowana do młodych czytelników, opowiadająca historię tytułowej bohaterki, Juniper Berry. Jest ona córką pary aktorów. Im bardziej rozwija się kariera rodziców, tym bardziej kurczy się ich życie rodzinne. W rezultacie Juniper zamieszkuje dom wielki niczym pałac, ma służbę i prywatną edukację, lecz w tym luksusowym zamknięciu pozostaje zupełnie samotna. Rodzice nie mają już dla niej wcale czasu. Aż pewnego dnia Juniper poznaje Gilesa, sympatycznego rówieśnika, poszukującego w lesie na skraju posiadłości Berrych drzewa, które odmieniło jego rodziców. Juniper domyśla się, o które drzewo chodzi, i zaczyna podejrzewać, że miało ono udział także w kształtowaniu losów jej familii. Dzieci postanawiają połączyć swe siły w walce o rodzinę.

"Juniper Berry i tajemnicze drzewo" to historia, w której magia zakrada się do rzeczywistości. Przepełnia ją napięcie, niepewność i odpowiednio dawkowana groza. Trochę jakby Edgar Allan Poe zaczął pisać utwory dla najmłodszych. Z pewnością nie przeraża, lecz wywołuje domysły i zainteresowanie, wciąga i pochłania. Być może nie jest najlepszą propozycją do czytania przed snem, nie ze względu na lęk, lecz niemożność przerwania lektury.

Ideały, jakie przekazuje "Juniper Berry", ważne w tego typu literaturze, nie są nachalne. Książka podkreśla wartość rodziny, zwraca uwagę na ważność relacji między rodzicami i dziećmi. Mówi także o marzeniach, o ich spełnianiu i pewnym rozczarowaniu, które się z tym wiąże. Kreuje bohaterkę silną, zawziętą, odważną, ale także ciekawą świata, obdarzoną wyobraźnią.

Całości dopełniają fenomenalne ilustracje Erwina Madrida, który pracował przy znanych filmach animowanych, jak "Shrek" i "Madagaskar". W roli ilustratora książek dla dzieci spisał się wzorowo, jego dzieła uprzyjemniają lekturę.

Po "Juniper Berry i tajemnicze drzewo" warto sięgnąć, jeśli ceni się obrazy niesamowite, historie nie mające pretensji do realizmu, baśniowe i odrobinę straszne. Czytanie dziecku będzie tu doskonałym pretekstem do ciekawego doświadczenia czytelniczego.

Juniper Berry i tajemnicze drzewo

Autor: M. P. Kozlowsky
Okładka: Erwin Madrid
Ilustrator: Erwin Madrid
Wydawnictwo: Esprit
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 11/2011
Tytuł oryginalny: Juniper Berry
Wydawca oryginalny: Walden Pond Press
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 272
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788361989738
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus