W magnackiej alkowie - recenzja książki "Zamek w Pszczynie. Perła śląskiej architektury"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Szczepan Matyjasek
18 marca 2011

Kiedy mówi się o najbardziej znaczącym przykładzie architektury Śląska, na myśl przychodzi zwykle zamek Książ ze spowijającą go gęstą mgłą tajemnic. Tymczasem, zarówno niegdyś, jak i obecnie, wspaniała architektoniczna perła (to nie tylko tytuł albumu) lśni w Pszczynie.

A to dlatego, że to tutaj mieściła się tak naprawdę główna siedziba potężnego rodu Hochbergów, nieprzypadkowo tytularnych „książąt na Pszczynie” (von Pless).
Obiekt ten  nie posiada już typowej „zamkowej” konstrukcji. Wielokrotnie przebudowywany, dostosowywany do wymogów kolejnych epok i nowych właścicieli, nie stracił jednak swoistego uroku. Co więcej, mimo przewalających się wokół burz historii, przetrwał w doskonałym stanie praktycznie do dziś. Obecnie dzięki zabiegom pracowników zlokalizowanego w nim muzeum, a także przychylności potomków rodu Hochbergów odrestaurowany  błyszczy w pełni niepowtarzalnym, wręcz unikatowym blaskiem dumnej, oryginalnej siedziby magnackiej, jakich mało zostało już w Europie.

Album – spacer po zamkowych wnętrzach – zawierający blisko sto trzydzieści zdjęć Piotra Kłoska wspaniale oddaje ducha rezydencji. W oczy bije przepych, ale nie w stylu nowobogackim. Wszystko tu jest dopasowane, wysmakowane. To nic, że w tych wnętrzach nikt już dziś nie mieszka – wyglądają tak, jakby książęcy ród mógł przybyć tu w każdej chwili.

Wspomniana „muzealność” zaś nie razi, co widać także w samym albumie, który nie tyle koncentruje się na poszczególnych eksponatach, ile bardziej na nastroju całości.
A jeśli ktoś jeszcze nie czuje się przekonany do tego, żeby Pszczynę odwiedzić osobiście, przy końcu książki odnajdzie smaczek wyjątkowy – fotografie zameczku myśliwskiego w pobliskich Promnicach.

Niezwykłej urody pszczyńskie okolice i budynki uchwycone zostały na fotografiach wspaniale. Poprzedzone wstępem o dziejach zamku i  uzupełnione nienachalnym opisem tworzą publikację, która stanowi adekwatny jakościowo portret tego niezwykłego miejsca.

Zamek w Pszczynie. Perła śląskiej architektury

Autor: Maciej Kluss, Piotr Kłosek
Wydawnictwo: BoSz
Wydanie polskie: 5/2010
Liczba stron: 160
Format: 245x305 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788375761009
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 złblog comments powered by Disqus