Poznańska perła - recenzja książki "Poznaj Poznań: Ratusz"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
15 czerwca 2011

O historii można mówić, podpierając się rozmaitymi materiałami. Od ponad stu lat znakomitymi dokumentami po temu są karty pocztowe. I to bazując na nich powstaje seria „Poznaj Poznań”, w której pojawiają się najważniejsze i najciekawsze obiekty miasta, ukazane w perspektywie pocztówkowej właśnie. Na pierwszy ogień poszedł najbardziej chyba rozpoznawalny budynek stolicy Wielkopolski – ratusz, zwany też często „perłą renesansu”.

Ratusz jest do dziś, zwłaszcza teraz, po gruntownej odnowie, bodajże najchętniej oglądaną budowlą miasta. Góruje nad płytą rynku od XVI wieku, ale na pocztówkach pojawił się dopiero pod koniec wieku XIX. Niemniej, jako wysoce reprezentatywny, uwieczniany był często i chętnie. Stąd sporo zebranego w publikacji materiału. Warto tu od razu zauważyć, że obiektem zainteresowania autorki jest nie tylko sam ratusz, ale także jego najbliższe otoczenie, w tym istniejący bardzo krótko (na szczęście) tzw. nowy ratusz pruski. Nie da się wszak zaprzeczyć, że bryła siedziby władz miasta (do II wojny światowej) nie istnieje w próżni, tylko stanowi immanentną cząstkę architektonicznego otoczenia. Wielokrotnie zaburzanego zresztą pod względem harmonii. Stad też na samym wstępie opracowania krótki rys dziejów całego miasta – wszak dalej mowa jest o jego sercu.

Autorstwo Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak, znanej już wcześniej z „tropienia zagadek” z przeszłości Poznania, jest gwarantem ciekawego opisu ilustracji, które, zważywszy na tendencję do uwieczniania wizerunku ratusza głównie od wschodu lub południowego wschodu, same mogłyby stać się monotonne. A nie są! Teksty, mimo że zwięzłe i krótkie, tętnią życiem i duchem przeszłości. Punktują te elementy obrazów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Ponadto wszystkie komentarze opisujące poszczególne pocztówki zebrane zostały raz jeszcze na końcu w języku angielskim.

Seria „Poznaj Poznań” pozostawi w czytelnikach tej i kolejnych części wiele niedosytu. Jakiż bowiem eksplorator przeszłości nie chciałby spojrzeć „za róg”, na to, czego akurat na pocztówce zabrakło? Ale to problem wszelkich albumów. Tymczasem w tej niewielkiej, starannie opracowanej, po prostu ładnej książeczce ważne jest co innego: to zbiory, których zgromadzenie dla wielu pozostaje poza zasięgiem, czy to ze względów finansowych, czy organizacyjnych. A w ten sposób unikalna kolekcja pojawia się na wyciągnięcie ręki dla każdego.

I jeszcze jeden powód, dla którego warto „zwiedzić” ratusz z Mrugalską-Banaszak – bowiem taki, jakim ukazuje go album, już nie istnieje, a Muzeum Narodowe, obecny dysponent budynku, udostępnia do zwiedzania tylko jego część.

Ratusz

Autor: Magdalena Mrugalska-Banaszak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Wydanie polskie: 11/2009
Seria wydawnicza: Poznaj Poznań
Liczba stron: 136
Format: 170 x 160 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788375162271
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus