Dom nad rozlewiskiem (audiobook)

patronat gildii
okładka
Autor: Małgorzata Kalicińska
Lektor: Marta Klubowicz

Czy są takie babcie i takie domy jak w tej powieści? Są. Każdy może taki dom zbudować i nadać mu taką aurę. Naturalnie to rola nas, kobiet: babć, mam, córek i wnuczek - budowanie atmosfery domu - Rodziny. Tak już jest i już! Naśladownictwo - jak najbardziej polecam. W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, "pod górkę", kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni - zajrzyjcie nad Rozlewisko. Poczujcie zapach herbaty z cytryną parzonej dla Was przez Gosię, może dostaniecie miskę rosołu i klucz do morelowego pokoju, w którym odpoczniecie... Opowiecie Waszą historię, albo posłuchacie o tym, co się dzieje nad Rozlewiskiem.

Kiedy Małgorzata, bohaterka powieści, będąca w wieku uznawanym teraz za mało "kreatywny" (40+), traci świetną pracę w agencji reklamowej, wali się jej cały dotąd znakomicie poukładany świat. Próby znalezienia nowej pracy kończą się fiaskiem. Aby nie popaść w całkowitą depresję, postanawia pojechać do matki, mieszkającej na mazurskiej wsi. Gosia straciła z nią kontakt lat wcześniej, kiedy była jeszcze dzieckiem. Dla dorosłej kobiety to dramatyczna decyzja, bo może się przecież okazać, że nie mają sobie nic do powiedzenia.

A jednak... można poukładać życie na nowo z dala od zgiełku i pędu wielkiego miasta. I odnaleźć spokój i sens w najprostszych gestach: przytuleniu, pogłaskaniu, ukołysaniu i codziennych zajęciach: w noszeniu drewna do pieca, w robieniu przetworów na zimę, w parzeniu herbaty z cytryną, we wsłuchiwaniu się w klangor żurawi.

A kiedy pojawi się miłość, dostrzec ją i przyjąć albo odrzucić.

Żaden z bohaterów powieści nie jest papierową postacią. To ludzie "z cierniem w życiorysie", ale mimo tego umiejący cieszyć się życiem. Tacy też są w wykonaniu Marty Klubowicz, znanej widzom seriali telewizyjnych (m.in. M jak Miłość, Pensjonat pod Różą), a publiczności teatralnej choćby ze sztuki Freda Apke Kura na plecach (warszawski Teatr na Woli), której jest również tłumaczką.

Dom nad rozlewiskiem to wielkie wyzwanie dla aktorki i wcale nie chodzi tu jedynie o objętość powieści Małgorzaty Kalicińskiej (prawie 500 stron i ponad 20 godzin nagrania). Wyzwaniem są bohaterowie (każdy ze swoją historią w tle), ich rozmowy, w których czasem pojawiają się słowa ciągle jeszcze przez niektórych uważane za obelżywe i monologi wewnętrzne Gosi, która jest jednocześnie narratorem całej opowieści.

Dlaczego interpretacja Marty Klubowicz jest tak prawdziwa? Odpowiedzią niech będzie Jej mail do Małgorzaty Kalicińskiej.

Wydawnictwo: Auditus
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 12/2007
Nośnik: 2 CD z mp3
Czas trwania: 20 h 27 min.
ISBN-13: 978-83-924873-2-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 46,90 zł


blog comments powered by Disqus