O wesołych pilotach wojennych - recenzja książki "Wspomnienia Czerwonego Barona"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Przemek Szymczak
19 czerwca 2011

Człowiek legenda – pilot, którego samolot siał postrach podczas I wojny światowej. Opisywany przez sojuszników i przeciwników jako świetny lotnik, bohater… Jaki był naprawdę? Odkryć to pomoże spisywany niewątpliwie na gorąco i wydany drukiem jeszcze podczas wojny prywatny pamiętnik Richthofena. Wyłaniający się z niego obraz daleko odbiega od spiżowych pomników wystawianych baronowi.

Młody chłopak, idący w ślady rodzinnej tradycji robienia kariery w wojsku, trafia najpierw do szkoły kadetów, potem do kawalerii, a wreszcie do okopów I wojny światowej. Dostrzegłszy w nowej broni – samolotach – szansę na wyrwanie się z przedłużającej się, nudnej i coraz bardziej uciążliwej wojny pozycyjnej, postanawia przerzucić całkowicie swe zainteresowanie na lotnictwo. Wkrótce okazuje się, że dysponuje niepospolitym talentem i wykorzystując potencjał tkwiący w nieustannie poprawianych maszynach, odnosi coraz to bardziej spektakularne sukcesy w walce. Dodatkowo, poprzez ekscentryczne malowanie samolotu na czerwono – najpierw swojego, a potem całej eskadry – co wystawia go niejako „na pokuszenie” przeciwnikom, przechodzi do legendy. Staje się gwiazdą będącej wciąż w powijakach awiatyki wojskowej.

Młody sztubak, świetnie bawiący się lataniem i „polowaniem na zwierza”, zdaje się żyć we własnym, abstrakcyjnym świecie. Z dala od rozsiewanej śmierci, która jawi się mu tylko jako „liczba strąconych samolotów”, pędzi żywot niemalże beztroski, z poczuciem dobrze pełnionej misji – obowiązku wobec kraju i cesarza.

O przeżywanych zdarzeniach, jak i własnych odczuciach pisze Richthofen dość krótko, ale treściwie – „po żołniersku”, chciałoby się rzec. Jego tekst, wzbogacony kilkunastoma zdjęciami autora, tworzy zaś unikatowy dokument epoki, którą znamy jednak nadal bardzo słabo. Jak bardzo unikatowy, warto przekonać się samemu.

Wspomnienia Czerwonego Barona

Autor: Manfred von Richthofen
Tłumaczenie: Jerzy Pasieka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wydanie polskie: 2/2011
Liczba stron: 168
Format: 135 x 254 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324589326
Cena z okładki: 24,90 złblog comments powered by Disqus