Recenzja książki "Kwantowy świat. Einstein, Bohr i wielki spór o naturę rzeczywistości"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
30 sierpnia 2012

"Kwantowy świat" to z pewnością jedna z poważniejszych, jeśli nie najbardziej poważna z książek, jakie wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało do tej pory w swej popularnonaukowej serii "Orbity nauki". Jej waga nie przekłada się jednak ani na brak klarowności, ani na nudę opisu.

Książka ta stanowi liczący prawie pięćset stron zapis sporu prowadzonego przez Alberta Einsteina i Nielsa Bohra. Ich pierwsza debata, jaka odbyła się przy okazji konferencji w 1927 roku, przerodziła się w "starcie tytanów" świata fizyki, którego stawką było określenie natury rzeczywistości. Manjit Kumar nie ograniczył się jednak - bo ograniczyć nie mógł - do tych dwóch postaci, przywołując w swojej książce zarówno poprzedników jak i spadkobierców Einsteina/Bohra. Opowieść zaczyna się jeszcze przed ich odkryciami, od Plancka, sięgając aż do Rutherforda, Heisenberga, powtórzenie sporu przez Bohra i najsłynniejszego kociarza - Schrödingera, oraz wielu innych fizyków.

Kumar, posiadając wykształcenie zarówno fizyczne jak i filozoficzne, pokazuje, w jaki sposób teoria kwantowa wpływała na postrzeganie natury rzeczywistości, i jakie filozoficzne konsekwencje ta przebudowa fizycznego modelu miała czy mieć mogła. Ale to nie wszystko. Autorowi udaje się fizykę "uczłowieczyć", pokazać, że istnieje ona nie jako nudna dyscyplina naukowa, ale jako żywiołowy dialog pomiędzy badaczami. I że sami ci badacze nie są (nie byli) tylko nazwiskami w książkach, leczy żywymi ludźmi z krwi i kości, którzy zmagali się z rzeczywistością bez względu na to, jaki status jej nadawali.

"Kwantowy świat" jest pozycją zrozumiałą dla laika, nie wymaga zbyt szczegółowej wiedzy z dziedziny fizyki, choć przy jej braku wymaga w zamian sporego skupienia przy niektórych fragmentach. Te jednak równoważone są przez bardziej dygresyjne opowiastki, co w całości składa się na wciągającą i pouczającą lekturę. Pierwsza książka Kumara skierowana do szerokiej publiczności odniosła za granicą ogromne sukcesy a polska edycja odsłoni przed wami przyczyny jego powodzenia.

Kwantowy świat. Einstein, Bohr i wielki spór o naturę rzeczywistości

Autor: Manjit Kumar
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2012
Seria wydawnicza: Wiedza I życie Orbity Nauki
Liczba stron: 496
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378390831
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus