Recenzja książki "Tajemnice Kabały"

Autor: Kormak
10 listopada 2006

Jakie pojęcie ma przeciętny człowiek o kabale? W najlepszym stopniu minimalne. Czytelnicy plotkarskiej prasy, śledzącej życie gwiazd muzycznych i filmowych mogą sobie skojarzyć, że do jej "wyznawców" zalicza się Madonna, Demi Moore czy Britney Spears. Innym tropem może być powiedzenie "wplątał się w niezłą kabałę" - co z jednej strony oznacza coś bardzo zawiłego i trudnego do rozwiązania, a z drugiej niebezpiecznego. Książka "Tajemnice Kabały" może w znaczący sposób przyczynić się do uzupełnienia luk w wiedzy. To chyba najlepsza książka na ten temat dostępna w polskim przekładzie.

Autor książki, Marc-Alain Ouaknin, to francuski rabin i filozof, ceniony na świecie znawca kabały. Jego nazwisko gwarantuje, że "Tajemnice Kabały" są prawdziwą skarbnicą wiedzy. Już sama objętość książki (ponad 400 stron) budzi respekt i oddaje to ogrom zadania, przed którym stanął Ouaknin. Podjął on ambitną próbę wyłożenia zasad kabały w jak najbardziej przystępnej formie. Nie udało się to do końca, ale wcale nie jest to zarzut, bo pewnych rzeczy prosto wyjaśnić się nie da. Nie wszystko musi być łatwe, ale dzięki temu satysfakcja większa, kiedy już człowiek to pojmie. A każdy, kto chce dowiedzieć się czegoś o kabale musi zdać sobie sprawę, jakie trudne zadanie przed nim stoi.

Ouaknin już na wstępie pokazuje, jak wiele znaczeń kryje się pod słowem "kabała", które dosłownie oznacza "przyjmowanie". Kabała nie tylko jest mistyczną tradycją judaizmu, ale także zespołem technik szyfrujących i deszyfrujących teksty oraz zbiorem duchowym medytacji, praktyk i rytuałów, które pozwalają człowiekowi doskonalenie duchowe i intelektualne. To jeszcze jest do pojęcia, ale kiedy autor dodaje, że jest ona "sztuką przyjęcia boskiej mądrości" oraz "umiejętnością słyszenia niesłyszalnego i widzenia niewidzialnego", robi się naprawdę interesująco. Można poczuć się oszołomionym i taki stan utrzyma się przez większość czasu spędzonego przy lekturze tej książki.

"Tajemnice Kabały" zaczynają się od nakreślenia historycznego rysu: skąd kabała się wzięła, kim byli najważniejsi przedstawiciele tego nurtu. Ouaknin pokazuje także, jak mocno przeniknęła ona chrześcijańską duchowość i europejską magię. Obecna jest wszędzie: wśród mistyków (np. u Jakuba Boehme), alchemików, okultystów (Agryppa), przeniknęła także do folkloru czy rytuałów wolnomularskich. Autor jest bardzo krytyczny wobec wszelkich prób spłycania kabały i twierdzi, że osoby spoza kręgu religii żydowskiej bardzo mało zrozumiały z jej filozofii. Stąd nierzadko padające słowa "szarlataneria" czy "pseudokabała". W dalszej części pokazuje też na przykład, jakie elementy wielkie religie (chrześcijaństwo, buddyzm, islam) czerpały z nauk kabalistycznych. Trudno zweryfikować jego tezy, skoro prawdziwych znawców tematu na świecie jest ponoć niewielu. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że istnieją odmienne podejścia. Jedno z nich głosi, że kabała nie jest tradycją pochodzenia żydowskiego, ale sumeryjskiego. Z tego wspólnego źródła czerpały mistyczne, ezoteryczne tradycje nie tylko judaizmu, ale także np. islamu (sufizm). Dlatego bardziej właściwe byłoby mówienie o kabale żydowskiej, kabale muzułmańskiej itd. (wywiad z Z'EVem, artystą penetrującym tajniki kabały, który wyznaje ten pogląd, znajdzieci na Gildii tutaj).

Pomijając te kontrowersyjne fragmenty, "Tajemnice Kabały" są prawdziwą skarbnicą wiedzy. Drzewo Życia, sekretne znaczenie 22 liter alfabetu, trzy filary, anioły, metafora ognia - to tylko kilka z poruszanych tam tematów. Autor szczegółowo objaśnia pojęcia i metafizyczne zasady, od których roi się na stronach jego książki. Dla ułatwienia zrozumienia filozoficznych wywodów często przerywa je anegdotami i przypowieściami ze świętych ksiąg judaizmu. Nie brakuje w książce także porad i ćwiczeń dla zainteresowanych praktyką oraz działów o astrologii i numerologii. Bogactwo tematów oszałamia. Należy także wspomnieć o pięknym wydaniu. W książce znajduje się mnóstwo ilustracji, prawdziwych dzieł sztuki, które pokazują, że kabała to nie tylko słowo, ale także obraz, w którym można ukryć niejedną tajemnicę.

Trzeba uczciwie przyznać, że nie jest to książka łatwa. Nie da się jej szybko przeczytać, a o zrozumieniu wszystkiego po jednym razie należy zapomnieć. Nie jest to jednak wada. Do "Tajemnic Kabały", jeśli tylko połknie kabalistycznego bakcyla, czytelnik będzie wracał często.

Tajemnice Kabały

Autor: Marc-Alain Ouaknin
Tłumaczenie: Krystyna Pruska, Krzysztof Pruski
Wydawnictwo: Cyklady
Wydanie polskie: 4/2006
Liczba stron: 432
Format: 15,5 x 21,5 cm
Oprawa: Miękka
ISBN: 83-60279-05-5
Wydanie: Pierwsze
Cena z okładki: 49,9 zł


blog comments powered by Disqus