Recencja książki "www.1939.com.pl"

Autor: Radosław Bolałek
5 marca 2009

Wydawałoby się, iż powieści patriotyczne - ku pokrzepieniu serc, już nie mają racji bytu na naszym rynku, jednakże recenzowana tutaj pozycja wydaje się temu przeczyć. Bez wątpienia jest to jeden z tych tytułów, który sprawia, że czytelnika (zwłaszcza będącego Polakiem) przepełnia uczucie dumy z męstwa naszego narodu. Co dziwniejsze uczucie to wywołuje książka nie historyczna, ale fantastyka (czyli według definicji Lema tekst, który pozbawiony wątków fantastycznych, nie mógłby istnieć). Chociaż, jak sam autor twierdzi jest to "powieść wojenno-sensacyjna".

Właściwie już po tytule i okładce (u dołu widnieją żołnierze niemieccy z czasów II Wojny Światowej, a u góry polscy z tego samego okresu, lecz w towarzystwie nowoczesnego czołgu i helikopterów) można się domyśleć o czym będzie tu mowa - o dość wyeksploatowanym motywie przenoszenia się w czasie. Właśnie ta bezpośredniość wyłożenia tematyki sprawia, iż przez pierwsze 100 stron, wiemy bardziej dokładnie od bohaterów, co się wydarzy. Na domiar złego autor we wstępie pisze o elementach, które nie były fikcją, co dodatkowo daje czytelnikowi wyobrażenie, jak będzie przebiegać akcja. A ta nie bardzo zaskakuje - Jerzy Grobicki, dowódca Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego wraz ze swoimi ludźmi i najnowszym sprzętem trafi do roku 1939 i tam włączy się w działania naszych jednostek. Główna postać to archetypowy przywódca znany z wielu wojennych czytadeł - odważny, inteligentny, lecz trochę niesubordynowany, a do tego z kobietami mu nienajgorzej idzie, z podwładnymi również. Jeśli niniejszy akapit zniechęcił kogoś do lektury, od razu muszę napisać, że pomimo tej sztampowości, jaka na pierwszy rzut oka bije od tej książki, naprawdę warto po nią sięgnąć. Przede wszystkim jest nadzwyczaj dobrze napisana, co sprawia, iż nawet te najbardziej przewidywalne fragmenty czyta się z zapartym tchem. Sceny batalistyczne są przedstawione z rozmachem, ale jednocześnie przemawiają bezpośrednio do wyobraźni. Autor - historyk z wykształcenia, dba o szczegóły i realia, lecz nie epatuje opisami, które mogłyby znudzić laika. Całość akcji poprowadzona spójnie i logicznie, jedynie na koniec (dokładnie na początku czterostronicowego Epilogu) pojawia się mały zgrzyt - pomylono datę (nie będę pisał, jaką żeby mimo wszystko nie zepsuć zabawy). Dopiero na ostatniej stronie orientujemy się, co jest nie tak.

Na kontynuacje autor i wydawnictwo nie kazali długo czekać, gdyż do opublikowanej w zeszłym roku książki dołączyła kolejna część www.1944.waw.pl. Miejmy nadzieję, że poziom zostanie utrzymany i akcja będzie pędzić jak w www.1939.com.pl. Jeśli tak się stanie, znów otrzymamy kawał dobrej literatury rozrywkowej.


www.1939.com.pl

Autor: Marcin Ciszewski
Wydawnictwo: SOL
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2008
Seria wydawnicza: War Book
Liczba stron: 334
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-925879-4-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus