Recenzja książki "Gamedec. Zabaweczki. Błyski"

Autor: Sir Alexander
Korekta: Zunia
22 sierpnia 2010

Postać Gamedeca – gierczanego detektywa – od samego początku, czyli jeszcze od odległych czasów, kiedy Torkil Aymore żył jedynie na kartach opowiadań, wiele obiecywała. Torkil jawił się jako niemal idealny bohater świata przyszłości, w którym nowoczesna technologia przełamuje kolejne, zdawałoby się bezpieczne, bariery, a gatunek homo sapiens ewoluuje w tempie wyznaczonym przez działy badawcze wielkich koncernów. O ile jednak „Granica rzeczywistości” – pierwsza pełnowymiarowa pozycja poświęcona Gamedecowi, a zarazem zbiór opowiadań – okazała się po prostu ciekawa i intrygująca (a nawet odświeżająca), nic nie wskazywało na kierunek, w którym pójdzie proza Przybyłka. Już w „Sprzedawcach lokomotyw” wydarzyło się wiele i rewolucja została poczęta, ale dopiero „Zabaweczki. Błyski” przynoszą znaczące różnice jakości. Nowy „Gamedec” to już nie tylko fabularna opowieść science fiction oparta na niezłym i ciekawie wykorzystanym pomyśle. Tym razem Przybyłek poszedł na całość i oferuje nam kompleksową wizję świata przyszłości, pod względem rozmachu i zacięcia porównywalną nawet z jedynymi w swoim rodzaju wizjami Dukaja. „Zabaweczki. Błyski” wcale jednak nie są próbą naśladowania stylu Dukaja – Przybyłek poszedł swoją drogą i efekty jego twórczości sprawiają, że ręce same się składają do oklasków.

Fabularnie, „Błyski” są kontynuacją wcześniejszych wydarzeń. Torkil po pokonaniu cyfrowej Bestii udaje się na emigrację i ląduje na Gai, pierwszej sterraformowanej planecie i zarazem raju nowoczesnych technologii, o jakich na Ziemi się nie śniło. Tam może się oddać relaksowi i w spokoju korzystać ze zgromadzonego przez siebie majątku, co zajmuje mu… parę godzin. Przeszłość nie pozwala mu uciec daleko. W tajemniczych okolicznościach ginie Meduza – jeden z megastatków przewożących kolonistów, a szybkie śledztwo ujawnia, że prawdziwą kontrolę nad planetą dzierży Mobillenium, wszechpotężny koncern, który doprowadził do powstania Bestii. Ta ostatnia też wcale nie zniknęła ze świata i szykuje kolejny atak, tym razem znacznie poważniejszy. Do niepokojących wydarzeń dochodzi także na Ziemi. Rozdźwięki pomiędzy biedną a bogatą częścią ludzkiego społeczeństwa doprowadzają do kryzysu, który grozi eksplozją przemocy na niespotykaną skalę. Przyszłość gatunku homo sapiens (a raczej posthomo…) może zostać zagrożona i to pomimo zaawansowanej technologii, która potrafi zagwarantować nawet… nieśmiertelność. Ponownie, jedynie częściowo z własnej woli, Gamedec wstępuje w szranki przygody i rusza do akcji. Musi, ni mniej ni więcej, tylko uratować swoich przyjaciół, a także, nieco przy okazji, resztę świata, w czym pomocne będzie… wcale nie przysłowiowe roztrojenie się.
 
„Zabaweczki. Błyski” to bardzo ambitna powieść w dorobku Przybyłka. Nie jest to pozycja łatwa w lekturze. Mnogie neologizmy, niekończące się skrótowce i liczne technologiczne fajerwerki sprawiają, iż lektura książki może przypominać jazdę na karuzeli. Przybyłek w jakimś stopniu próbuje wejść w buty Dukaja, który przecież nie ma monopolu na widzenie przyszłości, ale czerpiąc od utytułowanego kolegi po fachu (bądź idąc ścieżką w dużej mierze równoległą) stworzył nową jakość. „Błyski” stanowią przykład bardzo udanego melanżu kilku koncepcji. Zderzenie futurologicznych gdybań z fascynującą akcją sprawia, że książka przykuje uwagę każdego czytelnika, który przebrnie przez pozornie najbardziej zdradzieckie rafy pierwszych kilkunastu – kilkudziesięciu stron. Subcykl „Zabaweczki” jest kontynuacją wątków ze „Sprzedawców lokomotyw”, jednak obie jego części, czyli „Błyski” i „Sztorm” zdają się być wydzieloną całością, więc zaryzykować można lekturę „Błysków” bez znajomości poprzednich tomów, choć raczej nie jest to wskazane.
 

Gamedec #3 - Zabaweczki. Błyski

Autor: Marcin Przybyłek
Wydawnictwo: SuperNOWA
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2008
Liczba stron: 528
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7578-007-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,00 złblog comments powered by Disqus