Marcus Sakey "Ogniem pisana" - recenzja powieści

Autor: Patrycja "Pattyczak" Wołyńczuk
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
18 października 2016

Historia z piekła rodem

Ogniem pisana to finałowy tom trylogii Obdarzeni autorstwa Marcusa Sakeya o agencie Nicku Cooperze i jego walce o prawo do współistnienia ludzi normalnych  i tych posiadających niezwykle zdolności. Szokujące zakończenie Lepszego świata nie pozostawiało czytelnikowi wyboru: musiał sięgnąć po ostatnią tego część znakomitego thrilleru science fiction.

Ogniem pisana rozpoczyna się od szaleńczego pościgu za Abrahamem Couzenem, twórcą serum RNA, które umożliwia zamianę zwykłych ludzi w obdarzonych (co zresztą przetestował na samym sobie). Jego tropem podążają agenci Daru, Nick Cooper oraz Ethan Park, współtwórca owego serum. Nowym prezydentem USA zostaje Gabriela Ramirez, która wraz z rządem planuje atak na Redutę Nowego Kanaanu. Rozpoczyna się wyścig o to, kto pierwszy dopadnie Couzena do którego dołącza także John Smith chcący przy pomocy niekodującego RNA zmutować wszystkie wirusy grypy, by w ten sposób przemienić wszystkich ludzi. Ma to doprowadzić do wojny i chaosu, zaś ostatecznie doprowadzić do powstania nowego społeczeństwa. Pragnie "tworzyć historię ogniem pisaną”, co skrupulatnie przekazuje swoim zwolennikom. Na granicy stanu Wyoming zbierają się ochotnicy tworzący oddział milicji, która ma stoczyć bratobójczą walkę z mieszkańcami Reduty. Nieśmiertelny teraz Nick rozpoczyna wyścig z czasem, aby zapobiec domowej wojnie, jak i Smith pragnący za wszelką cenę osiągnąć swój cel.

Po wykryciu spisku na najwyższych państwowych szczeblach i odsunięciu prezydenta USA od władzy, Cooper zostaje doradcą nowo obranego prezydenta Claya, którego głównym celem jest zbudowanie „lepszego świata” (na czym była skupiona druga część serii). Niestety, jego wysiłki włożone w kreowanie nowej rzeczywistości zostają zniweczone, a sam Nick zabity przez Sorena Johansena, terrorystę z ugrupowania Johna Smitha. Syn prezydenta, Todd, w tym samym dniu także zostaje ranny i zapada w śpiączkę, Biały Dom i wszyscy w nim zgromadzeni lokatorzy zostają dosłownie zniszczeni, a w stanie Wyoming w masakrze ginie ponad 75 tysięcy żołnierzy amerykańskiej armii. Częściową odpowiedzialność za te wszystkie wydarzenia ponosi Erik Epstein, twórca Reduty Nowy Kanaan, miejsca schronienia dla wszystkich obdarzonych. I to właśnie w jednej z jego podziemnych klinik po skomplikowanej operacji zostaje przywrócony do życia Nick Cooper.

Marcus Sakey doskonale buduje napięcie i roztacza wizję przyszłości, która za sprawą różnorodnych eksperymentów może okazać się realna – być może gdzieś obok nas pojawi się genialny terrorysta, który z chaosu, zniszczenia i ognia będzie pragnął stworzyć nowy porządek świata. Wszak wszystkie rewolucje i wojny w ostatnim tysiącleciu służyły temu celowi, próbując tworzyć nowy ład i porządek, nieznany dotąd nikomu wcześniej. Teorie spiskowe? Podejrzane pakty? Dziwne wypowiedzi polityków? Wystarczy tylko włączyć wiadomości i się samemu przekonać, że nadchodząca przyszłość kryje w sobie wiele zagadek, niebezpieczeństw, strachu i niepewności o dzień jutrzejszy.

Autor, kreując nowego bohatera mającego uchronić od śmierci i chaosu mieszkańców USA, obdarza go niezwykłymi umiejętnościami – coś na wzór Kapitana Ameryki, Spidermana, Iromana i innych postaci z uniwersum Marvela  z tym, że w powieści Sakeya takich obdarowanych jest o wiele więcej. Można ich przyrównać do społeczności X-Menów, których część chciała pokojowo żyć z ludźmi, zaś inni przejąć kontrolę nad światem. Co do samej postaci Coopera, nie można się zbytnio czepiać – to przede wszystkim kochający ojciec marzący o tym, aby jego dzieci dorastały w świecie bez przemocy i strachu. Dochodzi tu także motyw miłosny, bowiem jego serce równie gorąco bije dla byłej żony, jak i nowej ukochanej Shannon. Którą z nich wybierze Nick i czy uda mu się w końcu dopaść i zabić Johna Smitha?

Ogniem pisana to naprawdę wciągająca powieść, łącząca w sobie elementy dystopii, sensacji i wątki science fiction. Wyrównane tempo akcji, nagłe zwroty fabularne i przede wszystkim wiarygodnie wykreowani bohaterowie stanowią główne zalety finału serii Obdarowani. Marcusowi Sakeyowi udało się tworzyć zaskakujący thriller science fiction, który w przyszłym roku trafia na ekrany kin. Czy trzeci tom utrzymał bardzo wysoki poziom otwierającego serię Niebezpiecznego daru? Tak. Czy warto po niego sięgać? Jak najbardziej! Dla miłośników skomplikowanych intryg oraz niespokojnych, podszytych dickową paranoją klimatów to idealna propozycja. Gorąco polecam wszystkim fanom fantastycznego kina spod znaku Marvela, komiksów DC, twórczości autora Blade Runnera oraz tym, którzy oczekują od literatury nie tylko czystej rozrywki, ale także intelektualnej przygody.

Ogniem pisana

Autor: Marcus Sakey
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 8/2016
Tytuł oryginalny: Written in Fire. Brilliance
Liczba stron: 400
Format: 135x215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788378186960
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus