Magiczny tygiel

okładka
Autor: Marcus Chown
Tłumaczenie: Jacek Bieroń

Wszystko jest zrobione z atomów. A każdy atom ma swoją własną, niezwykłą historię. Żelazo w twojej krwi, wapń w kościach, tlen, który z każdym oddechem wypełnia płuca - wszystkie powstały w ognistych piekarnikach głęboko wewnątrz gwiazd, po czym zostały wyrzucone w przestrzeń, gdy gwiazdy owe dokonały swego żywota. Każdy z nas jest kosmicznym pyłem.

Jesteśmy bezpośrednio powiązani z najbardziej dramatycznymi i budzącymi grozę kosmicznymi zdarzeniami - od pierwszych, niewyobrażalnych chwil Wielkiego Wybuchu po kataklizmy supernowych; od czerwonych olbrzymów, gwiazd tak wielkich, że mogłyby pomieścić milion słońc, po czarne dziury, z których nic, nawet światło nie może uciec - zdarzeniami niemal niemożliwymi do wyobrażenia, mimo iż właśnie im zawdzięczamy swoje istnienie. Jak zatem odkryliśmy zaskakującą prawdę o naszych kosmicznych początkach?

Magiczny tygiel stanowi opis odkryć, które doprowadziły do ujawnienia tajemnicy atomów i pomogły wyjaśnić początki życia. Jest to jedna z największych detektywistycznych historii w historii nauki. W istocie są to dwie splecione ze sobą historie: historia atomów i ich pochodzenia oraz historia gwiazd i ich funkcjonowania. Żadnej z tych historii nie można opowiedzieć osobno, ponieważ gwiazdy zawierają klucz do sekretu atomów, a atomy stanowią klucz do tajemnicy gwiazd.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 2005
Seria wydawnicza: Nebula
Liczba stron: 279
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7298-428-X
Cena z okładki: 33,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus