Głowa Kasandry (wyd. 2008)

patronat gildii
okładka
Autor: Marek Baraniecki

Tytułową Głowę Kasandry "Gazeta Wyborcza" uznała w 2004 roku za jedną z siedmiu najważniejszych światowych dzieł postapokaliptycznych, obok utworów m.in. Jacka Londona, Herberta Wellsa i Stephena Kinga.

Wydana pierwszy raz w 1985 roku opowieść o końcu naszego świata, mimo upływu czasu, pozostaje ciągle odkrywcza, a jej wymowa nadal aktualna i przejmująca. Głowa Kasandry przyniosła autorowi nagrodę im. Janusza Zajdla i zaowocowała scenariuszem filmowym, który wkrótce zostanie skierowany do produkcji. Obecne, trzecie wydanie różni się zasadniczo od poprzednich – zostało poprawione i uzupełnione nowymi tekstami. Obok nagrodzonego nagrodą „Fantastyki” opowiadania Karlgoro, godzina 18.00 i uhonorowanego Złotą Sepulką Wynajętego człowieka zawiera m.in. dotychczas nie publikowaną mikropowieść Wesele dusz.

*  *  *

"Podobnie jak Snerg w Robocie, Marek Baraniecki wzniósł swą literacką budowlę gdzieś na boku wyjeżdżonego traktu polskiej SF. Nie wikła się w modne i ważne ostatnio pokoleniowe wyznania, prawie nie tknął fantastyki politycznej. Wkroczył na obszar niepokojącej niejednoznaczności świata, gdzie kłębią się niezbadane moce, ale eksploatuje ten motyw z umiarem. Odświeżył bądź odwrócił parę schematów. Zelektryzował czytelników i zjednoczył ich, bo przecież spodobał się wszystkim bez względu na gusty".

Maciej Parowski "Czas Fantastyki"

Wydawnictwo: SuperNOWA
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2008
Liczba stron: 300
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7578-013-0
Wydanie: III
Cena z okładki: 29,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus