Łowy na człowieka

okładka
Autor: Marek Czerwiński

Rok 1939 - Polska zostaje podbita przez agresorów. Po dwóch miesiącach bohaterskiej obrony pododdziały Wojska Polskiego wycofują się do Rumunii, te, którym się to nie udaje, trafiają do niemieckiej lub sowieckiej niewoli.

Wielu żołnierzy nie godzi się z klęską. Wśród nich jest młody plutonowy Stanisław, doskonały strzelec i znawca broni. Jego schronieniem stają się lasy. Gdy zdobywa pierwszy karabin, ?rozpoczyna bezlitosną krucjatę przeciwko najeźdźcy.

Postać głównego bohatera jest hołdem dla tysięcy bezimiennych żołnierzy podziemia - mieliśmy wszak podziemne państwo i całą armię ludzi gotowych umierać dla Polski. Niech będzie również hołdem dla żołnierzy wyklętych, o których pamięć wymazywano przez - już powojenne - dziesięciolecia.

Powieść Łowy na człowieka napisałem na podstawie opowiadania zamieszczonego w książce Snajperzy - wczoraj i dziś. Nosiło ono tytuł Polowanie na człowieka. Wątek Stanisława rozszerzyłem następnie w Pojedynkach snajperskich, w opowiadaniu Snajper od Boga.  Ktoś zapyta - czy powrót do tego samego tematu ma jakiś głębszy sens? Sądzę, że tak; zastanowił mnie bowiem szeroki oddźwięk ze strony czytelników i wewnętrzne przekonanie, iż muszę ostatecznie rozliczyć się z tym tematem.  Potrzebowałem na to dobrych paru lat.

Marek Czerwiński

*  *  *

Łowy na człowieka Marka Czerwińskiego to intrygujące studium człowieka: zdeklarowanego patrioty, prawego myśliwego i profesjonalnego snajpera w jednej osobie.

Mirosław Różański, generał dywizji

W tej książce można odnaleźć wartości, jakie pozwoliły polskiemu żołnierzowi wygrywać na wielu polach walki, tam gdzie inni zawodzili. Hart ducha i polska niezłomność. Zdolność do improwizacji i podejmowania nieszablonowych decyzji. Wartości równie ważne dziś, w czasie pokoju. Polecam!

Adam Dadaczyński, instruktor strzelectwa sportowego i wyszkolenia bojowego

Wydawnictwo: Ender
Miejsce wydania: Ustroń
Wydanie polskie: 10/2011
Seria wydawnicza: War Book
Liczba stron: 304
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362730025
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus