Recenzja książki "Wielkopolanie pod bronią 1768 - 1921"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Patrycja Ziemińska
20 sierpnia 2012

Tytuł recenzowanej pozycji zdradza praktycznie całą zawartość książki - udział Wielkopolan w powstaniach niepodległościowych, od konfederacji barskiej do III powstania górnośląskiego. Na blisko czterystu stronach zawarto przekrój ponad półtora wieku. Polacy jako naród mają dziwny zwyczaj czcić klęski - ostatnimi czasy Wielkopolanie właśnie przypomnieli swoje powstanie jako to "jedyne zwycięskie" (co prawdą nie jest).

Autor omawia w opracowaniu najważniejsze zrywy narodowowyzwoleńcze w Wielkopolsce, analizując mity towarzyszące danemu powstaniu, przebieg oraz przyczyny zwycięstwa bądź przegranej. Zaczyna od konfederacji barskiej, przechodzi przez insurekcję kościuszkowską, powstanie listopadowe i styczniowe (opisany jedynie udział Wielkopolan), kończąc na powstaniu wielkopolskim w latach 1918 – 1919, któremu poświęcone jest najwięcej uwagi.

Podczas lektury dość wyraźnie widać, że Rezler gloryfikuje Wielkopolan jako powstańców - wszystko wydaje się tu być wyidealizowane, bez skaz. Najmocniej opiewane są wiktorie, zaś porażki to tylko "niewielkie" błędy w sztuce powstańczej.

Miłym dodatkiem jest kilkanaście kolorowych plansz z tyłu książki - ukazano na nich historyczne stroje i broń, jakiej używano w omawianym okresie. Nie są one zbyt szczegółowe i trochę szkoda, że prócz ilustracji nie umieszczono tam także zdjęć na przykład replik umundurowania.

"Wielkopolanie pod bronią 1768 - 1921" to dość wybiórcze opracowanie nie sięgające dalej niż granice Wielkopolski. Książka przeznaczona dla czytelników, którzy chcą poznać historię tego regionu.

Wielkopolanie pod bronią 1768-1921

Autor: Marek Rezler
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 12/2011
Liczba stron: 388
Format: 160x235 mm
Oprawa: twarda w obwolucie
ISBN-13: 9788375107753
Wydanie: I
Cena z okładki: 59,90 złblog comments powered by Disqus