Recenzja książki "Niezrównany Kamień #2: Strażnicy Zaginionego"

Autor: Przemek Szymczak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
27 maja 2012

 

"Strażnicy Zaginionego" to drugi tom trylogii "Niezrównanego kamienia", napisanej przez dwójkę klasyków fantasy (Weis i Hickman stworzyli między innymi "Kroniki" Dragonlance i cykl "Brama Śmierci"). Akcja rozgrywa się w świecie gry RPG stworzonej przez Larry’ego Elmore'a. Świat z gry sam w sobie nie powala swoimi rozwiązaniami, co jednak nie oznacza, że nie można napisać o nim ciekawej książki.

Pierwszej części cyklu, o tytule "Mroczna studnia", brakowało polotu. Powieść nie potrafiła wciągnąć czytelnika w swój świat. Druga książka z powodzeniem nadrabia braki poprzedniczki. Akcja rozgrywa się dwieście lat po poprzedniej części i tym razem całość bardziej przypomina klasyczną powieść fantasy, opowiadającą o drużynie bohaterów, którzy są grupą barwnych i łatwo rozpoznawalnych postaci. Zamiast negatywnego bohatera, Dagnarusa, w "Strażnikach Zaginionego" na pierwszy plan wysuwają się bohaterowie podobni do tych, o jakich czytaliśmy chociażby w "Dragonlance". A trzeba to sobie powiedzieć szczerze – tak naprawdę znaczna część czytelników właśnie takich postaci poszukuje w książkach Weis i Hickmana. Pojawia się też dawka humoru, czego brakowało do tej pory w cyklu, a do czego przyzwyczaiły nas autorzy w swoich poprzednich pozycjach.

Kolejną zaletą "Strażników Zaginionego" jest to, że autorzy zwolnieni są z obowiązku dokładnego opisywania świata, w którym rozgrywa się akcja. Pozwala to im skoncentrować się na kilkuwątkowej fabule... Mimo że przypomina ona mocno "Władcę Pierścieni" (motyw drużyny podróżującej z cennym magicznym artefaktem). To, być może nieświadome, odwzorowanie dzieła mistrza jednak nie przeszkadza. Książka pozostaje dobrą, odprężającą powieścią, którą czyta się dobrze i szybko.

Zakończenie jest mocno intrygujące. Niedopowiedziane, ale napisane w bardzo dobry sposób. Zamiast frustracji związanej z pytaniami, które nie znalazły odpowiedzi, sprawia, że czytelnik ma ochotę jak najszybciej sięgnąć po kolejną część trylogii.

Podsumowując: "Strażnicy zaginionego" nadrabiają wszystkie niedociągnięcia pierwszej części. Ponownie mamy okazję obserwować Margaret Weis i Tracy’ego Hickmana w dobrej formie. Jeśli tendencja utrzyma się w tomie trzecim, trylogia "Niezrównanego kamienia" ma szansę na stałe zagościć w pamięci fanów tego duetu autorów.

Niezrównany Kamień #2 - Strażnicy zaginionego

Autor: Tracy Hickman, Margaret Weis
Tłumaczenie: Ewa Jurewicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2004
Tytuł oryginalny: Sovereign Stone: Guardians of the Lost
Rok wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 642
Format: 125x185 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7298-506-5
Wydanie: I


blog comments powered by Disqus