Recenzja książki "Siła trucizny"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Bool
27 maja 2012

Harlequiny to książki o miłości, które nie posiadają jakiejś głębokiej treści i nie niosą ze sobą żadnego konkretnego przekazu. Mają prostą fabułę, a ich bohaterowie nie są skomplikowani. Głównym wątkiem, wokół którego toczy się akcja, jest uczucie łączące postaci.

Pierwsza część trylogii „Twierdza Magów” – „Siła trucizny” – to powieść fantasy, która zawiera w sobie elementy harlequina. Ale tylko elementy. Jednym z nich jest obecny w powieści wątek miłosny, który został wpleciony w akcję. Nie stanowi on jednak głównej osi książki, spełnia raczej rolę tła dla opowiadanej historii.

Główną bohaterką powieści jest Yelena, niesamowicie uzdolniona dziewczyna, która za zamordowanie syna swojego opiekuna została skazana na karę śmierci. Na terytorium Iksji, krainy, gdzie rozgrywa się akcja książki, osoba pozbawiająca kogoś życia trafia na szafot.  I właśnie taki los ma spotkać Yelenę. Jednak nie spotyka, gdyż dziewczyna dostaje ofertę nie do odrzucenia: Valek, prawa ręka komendanta Iksji, proponuje bohaterce stanowisko testera żywności swojego dowódcy.

Yelena to nie tylko główna bohaterka książki, to również narrator powieści. Taka forma narracji sprawia, że czytelnik mocniej odczuwa troski i rozterki dziewczyny. Jest w stanie o wiele intensywniej poczuć jej zmartwienia i radości.

Bohaterowie powieści nie są jednowymiarowi. Nie tylko Yelena przechodzi swego rodzaju wewnętrzną przemianę – Valek oraz komendant również. W książce Marii V. Snyder nie istnieje również sztywny podział na biało-czarne postaci.

„Siła trucizny” to dobrze skomponowana i poprowadzona historia dziewczyny, która dorasta, zmienia się. Taka zmiana i odbycie podróży wewnątrz siebie jest charakterystyczne dla powieści inicjacyjnej. Na uwagę niewątpliwie zasługuje świat, który stworzyła Maria V. Snyder. Jest spójny, prawdziwy i nieprzekoloryzowany.

Intrygi, spiski i tajemnice – te właśnie elementy dominują w książce Snyder. Dlatego powieść ta jest taka żywa i pełna kolorów. Akcja mknie w zawrotnym tempie, sprawiając, że czytelnik nie nudzi się ani przez chwilę. Wręcz przeciwnie, zostaje wciągnięty w świat wydarzeń. Wraz z Yeleną odkrywa pilnie strzeżone tajemnice i poznaje wrogów komendanta.

Prosty i czytelny język powoduje, że książkę czyta się bardzo szybko. Wystarczy kilka godzin, aby zaznajomić się z powieścią Snyder. Warstwa edytorska została bardzo dobrze opracowana – wyraźna czcionka oraz brak większych błędów korektorskich nie psują radości z czytania.

„Siła trucizny” to książka dla osób, które lubią przygodę, zawrotne tempo akcji i odkrywanie tajemnic. To powieść, w której czytelnik staje się detektywem i podąża po nitce do kłębka w celu rozwiązania zagadki.

Twierdza Magów #1 - Siła trucizny

Autor: Maria V. Snyder
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Wydawnictwo: Mira
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2012
Tytuł oryginalny: Study: Poison Study
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 380
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-238-6651-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,99 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus