Recenzja książki "Synowie buntu"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Bool
10 września 2012

Frank Edward Peretti to jeden z najpoczytniejszych twórców gatunku zwanego fantastyką religijną (bądź klerykalną), którego główny motyw stanowi walka sił niebiańskich z diabelskimi o ludzkie dusze. Jest on autorem takich książek jak „Przysięga”, „Prorok” czy „Potwór”. „Synowie buntu” to kontynuacja powieści „Władcy ciemności”.

Tym razem siły ciemności za cel obierają sobie Bacon’s Corner – małe amerykańskie miasteczko. Tom Harris, dyrektor tutejszej szkoły chrześcijańskiej – Akademii Dobrego Pasterza, zostaje oskarżony o znęcanie się nad jedną ze swoich uczennic oraz o jej religijną indoktrynację. Musi udowodnić, że dziewczynka, którą rzekomo pobił, to tak naprawdę niewinne dziecko opętane przez demona.
Sally Roe, inna mieszkanka Bacon’s Corner, przeżywa brutalny atak płatnego mordercy. Kończy się on śmiercią najemnika. Sally, w trosce o swoje życie, ucieka z Bacon’s Corner. Pragnie dowiedzieć się, kto i dlaczego nasłał na nią płatnego mordercę.

Obie historie przedstawione w książce łączą się ze sobą i wzajemnie uzupełniają. Sprawa sądowa Toma Harrisa jest ściśle powiązana z poszukiwaniami Roe. W książce Perettiego wszystko ma swój z góry ustalony porządek – każda rzecz stanowi element większej całości. Poszukiwanie swojego „ja” przez Sally oraz walka Toma z oszczerstwami – obie te rzeczy stanowią oś, wokół której toczy się akcja utworu.

Niestety, większość bohaterów występujących w „Synach buntu” jest mało przekonująca i nijaka. Zarówno Tom, Sally, jak i inne postacie są bezbarwne, brak im realizmu. Nie przekonują do siebie czytelników. Wyjątek stanowią bohaterowie, którzy pojawili się we „Władcach ciemności” – Marshall Hogan i Bernice Kruger. Są to postaci silne, inteligentne, żywe i barwne.

Tak jak w poprzedniej części, tak i tutaj akcja utworu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach, ziemskiej i metafizycznej. O wiele bardziej przekonująca jest pierwsza z nich. Gdyby książkę pozbawić tej drugiej warstwy, dzieło byłoby ciekawsze i bardziej przemawiałoby do odbiorcy.

Niektórych może razić przedstawienie elementów religijnych. Każdy katolik jest w tej książce prześladowany i ciemiężony. Bogacze to wysłannicy zła, którzy próbują stłamsić i pokonać maluczkich, jakimi są biedni chrześcijanie. Z kolei obraz religii buddyjskiej został nacechowany zbyt negatywnie. Joga i medytacja to w powieści droga komunikacji ze złym. W dziele Perettiego nie służą one osiągnięciu spokoju ani odnalezieniu swojego ukrytego „ja”, tylko pogłębieniu relacji z diabłem.

„Synowie buntu” to książka, która ma potencjał. Nie wszystkie pomysły i przekonania autora można uznać za słuszne, jednak samą powieść można przeczytać, gdyż zawiera ona kilka bezcennych nauk o otaczającym nas świecie.

Władcy Ciemności #2 - Synowie Buntu (wyd. 2012)

Autor: Frank E. Peretti
Wydawnictwo: Vocatio
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2012
Tytuł oryginalny: Piercing the Darkness
Rok wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 544
Format: 150x220 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378290308
Wydanie: III
Cena z okładki: 38 zł


blog comments powered by Disqus