Recenzja książki "Władcy ciemności"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Bool
15 lipca 2012

Fantastyka religijna, zwana również klerykalną, to dość niszowy rodzaj fantastyki, który zaczął się rozwijać w latach 90. Do owego gatunku należą dzieła łączące w sobie elementy fantasy oraz religii. Diabły, anioły, byty transcendentne umieszczone w świecie baśni, science fiction czy średniowieczu – to tylko niektóre kombinacje występujące w religijnej fantastyce.
„Władcy ciemności” Franka E. Perettiego to jedna z książek na trwałe wpisanych w ów gatunek literatury. Dokładniej rzecz ujmując, powieść ta to religijne urban fantasy ze sporą dawką horroru. To również duchowy przewodnik i pewnego rodzaju drogowskaz.

W Ashton, małym miasteczku uniwersyteckim, zaczynają dziać się dziwne rzeczy – w niewyjaśnionych okolicznościach, z dnia na dzień, znikają niektórzy mieszkańcy, pojawiają się nowi lokatorzy, zło wisi w powietrzu. Na tutejszej uczelni swoje skrzydła rozwija sekta, której zadaniem jest podporządkowanie sobie ludności Ashton. Wszystko po to, by oddać miasteczko pod władanie Mocarza – niebezpiecznego i okrutnego wysłannika piekieł. Jedyną bronią Ashton w walce z demonami jest wiara, nadzieja i modlitwa.

Akcja „Władców ciemności” została osadzona w czasach współczesnych. Mamy małe uniwersyteckie miasteczko, w którym dochodzi do starcia sił dobra i zła. Owa bitwa rozgrywa się na dwóch poziomach – ludzkim, czyli ziemskim, oraz duchowym. Ten pierwszy reprezentują pastor Hank, dziennikarz Hogan czy szef policji Brummel, natomiast drugi demony oraz anioły.

Postaci stworzone przez autora, zarówno zwykli ludzie, jak i nieśmiertelni, są bardzo barwne i żywe. Na dużą uwagę zasługuje kreacja wspomnianego Hogana czy też jego prawej ręki, Bernice. Nie są to nieomylni czy niezniszczalni superbohaterowie. Nie, to zwykli ludzie, którzy znaleźli się w środku walki dobrem ze złem i muszą odnaleźć własną drogę.

Podział na pozytywnych i negatywnych bohaterów jest tutaj bardzo sztampowy. Czytelnik od razu wie, kto jest białym, a kto czarnym charakterem. Warto jednak wspomnieć o czymś, co zasługuje na pochwałę. O wizji aniołów i demonów, jaką przedstawia nam autor. Może nie jest ona nowatorska, ale za to bardzo przekonująca. W świecie wykreowanym przez Franka istnieją różne typy diabłów: mamy Nienawiść, Pożądanie czy Zwodzenie – duchy, które kuszą ludzi i sprowadzają ich na złą drogę. Jeśli zaś chodzi o anioły, można spotkać niebiańskich wysłanników różnych nacji, Azjatów, Europejczyków czy Afrykańczyków.

Poruszane w książce kwestie, zarówno religijne, jak i filozoficzne, mogą zmusić czytelnika do zastanowienia się nad własnymi przekonaniami i wiarą.

Język powieści jest prosty i przystępny. Jedyne, co może w tej powieści denerwować, to dość słabe dialogi. Pełno wtrąceń typu „hmm” (kilka na stronie) wprowadza pewien dyskomfort, czuje się nieudolność narracji. Duża liczba błędów składniowych czy powtórzeń również wpływa negatywnie na odbiór dzieła.

„Władcy ciemności” to książka, która spodoba się osobom interesującym się religijną tematyką. Jeżeli ktoś nie lubi takich klimatów, może się rozczarować. Nieudolność w tworzeniu dialogów razi, jednak konstrukcja świata, zwłaszcza jego ludzkiej płaszczyzny, rekompensuje to potknięcie.

Władcy Ciemności #1 - Władcy Ciemności (wyd. 2012)

Autor: Frank E. Peretti
Wydawnictwo: Vocatio
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2012
Tytuł oryginalny: This Present Darkness
Rok wydania oryginału: 1986
Liczba stron: 544
Format: 150x220 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378290292
Wydanie: III
Cena z okładki: 38,00 zł


blog comments powered by Disqus